Qyteti i Vjenës teston teknologjinë e bllokimit – Lajmi.net
Qyteti i Vjenës teston teknologjinë e bllokimit
Autori: Lajmi.net Auto & TekBotaTeknologji 12:34, 8 September 2017
Teknologjia Blockchain do të përdoret në të ardhmen për verifikueshmërinë më të lehtë të të dhënave publike. Vjena ka nisur një projekt pilot.

Në një projekt pilot të Qytetit të Vjenës, teknologjia blockchain do të përdoret për të siguruar integritetin e të dhënave të qeverisë së hapur (OGD). Këto janë të dhëna administrative publike të kapitalit shtetëror.

Çdo ndryshim i këtyre të dhënave dhe korrektësia e tyre duhet të dokumentohen nga të ashtuquajturat bllokada dhe të bëhen të dukshme për secilin përdorues. Ky është një lloj baze të dhënash transparente në të cilën çdo ndryshim është i kuptueshëm për anëtarët.

Kjo synon të mbështesë Parimet vjeneze të sektorit të TIK të qytetit dhe të ndjekë në mënyrë aktive linjat e lejeve të Vienës, siç shpjegon vetë qyteti i Vjenës. Vlerat si “besimi dhe siguria”, “transparenca, hapja dhe pjesëmarrja” dhe “risia” përfaqësojnë sfondin ideal për projektin, transmeton lajmi.net.

Projekti i testimit kryhet nga Magistratsabteilung 14 (Departamenti për Teknologjinë e Informacionit dhe Komunikimit të Asistuar në Automatizim), dhe konsultimi i kompanisë Ernst & Young.

Ky i fundit gjithashtu mbështet furnizuesin e energjisë Wien Energie në një projekt të përbashkët bllokues, i cili u lançua në prill. Kjo ka të bëjë me rrjetet e ardhshme të decentralizuara të transaksioneve pa autorizimin qendror të autorizimit dhe mundësitë dhe rreziqet që rezultojnë për sektorin aktual të energjisë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO