Publikohet videoja e një stuhie diellore, grimca me shpejtësi 825 km për sekondë në drejtim të planetit tonë – Lajmi.net
Publikohet videoja e një stuhie diellore, grimca me shpejtësi 825 km për sekondë në drejtim të planetit tonë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 0:36, 17 July 2017
Sateliti Esa/Nasa Soho ka filmuar momentin e një stuhie diellore, me grimca të mëdha nga kurora e diellit, në drejtim të planetit tonë.

 

Hedhja e grimcave (një tip plazme që lëviz me shpejtësi 825km/sek), teksa bie në kontakt me atmosferën tonë do të krijojë sipas parashikimeve të NOAA, një stuhi gjeomanjetike në datat 16 dhe 17 korrik.

Fenomeni e ka origjinën nga njolla diellore AR2665, e cila në ditët e kaluara është bërë e dukshme edhe nga Toka.

 

Fjalët kyçe: grimca, planet, stuhi diellore

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Stealth Sniper