Porsche dëshiron të shpenzojë gjashtë miliardë euro për makinën elektrike – Lajmi.net
Porsche dëshiron të shpenzojë gjashtë miliardë euro për makinën elektrike
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 18:42, 3 February 2018
Për zhvillimin dhe ndërtimin e makinave të reja elektrike, prodhuesi i makinave sportive Porsche dëshiron të shpenzojë shumë më shumë para në vitet e ardhshme sesa që ishte planifikuar fillimisht.

“Deri më tani kemi marrë rreth tre miliardë euro. Tani jemi në gjashtë miliardë dollarë, të cilat i kemi vënë në elektromobilitet,” tha drejtori i Porsche Oliver Blume, për agjencinë e lajmeve DPA, transmeton lajmi.net.

Paratë duhet të rrjedhin deri në vitin 2022 si në variantet hibrid të modeleve ekzistuese ashtu edhe në makinat e reja elektrike. “Ne do të shkelim segmente të reja, por ne gjithashtu do të elektrizojmë segmente ekzistuese”, tha Blume.

Megjithatë, ai mban synimin afatgjatë të një kthimi prej 15 për qind të shitjeve. Në këtë moment gënjeni për këtë. “Mund të ketë edhe raste kur ne jemi paksa nën peshë”, tha Blume. “Por qëllimi strategjik qëndron dhe është i palëvizshëm”. Në 2016, Porsche kishte bërë rreth 22.3 miliardë euro në shitje dhe arriti një rezultat operativ prej vetëm nën 3.9 miliardë euro. “Një gjë që mund të them tashmë sot: në terma të dërgesave, ne kemi qenë katër për qind më shumë se një vit më parë në vitin 2017.”

Misioni E
Misioni i parë i pastër Porsche E duhet të lansohet në fund të vitit 2019. “Ne tashmë kemi disa ide se çfarë mund të vendosim në bazë të Misionit E”, tha Blume. “Për momentin ne po shohim në të gjitha segmentet dhe shikojmë se ku ka kuptim elektrifikuese – dhe në cilën moment në kohë”. Disa ide mund të rrjedhin nga Misioni E, por mund të ketë edhe automjete të tjera të pavarura elektrike.

Misioni E është ndërtuar në selinë e Zuffenhausen, Porsche planifikon fillimisht me 20,000 automjete në vit. Për projekte të mëtejshme elektronike, fabrika në Leipzig në garën e brendshme në grupin VW – sipas Blume me mundësi të mira. Në Zuffenhausen të gjithë punonjësit kishin hequr dorë nga një pjesë e rritjes së tarifave për financim. “Në Leipzig, ne kemi në plan një paketë të ngjashme të ardhshme si në Zuffenhausen”, tha Blume. “Unë mendoj se paketa është shumë tërheqëse.”

SHBA
Interesi në Misionin E është shumë i lartë, veçanërisht në SHBA, por edhe në Norvegji. “Natyrisht ne gjithashtu kemi shumë pyetje nga Gjermania, por ju duhet të thoni se elektromobility këtu merr shumë më ngadalë”, pranoi shefi Porsche. “Kjo është gjithashtu për shkak të infrastrukturës.” Ai ishte gjithsesi optimist: Rrjeti i stacioneve të benzinës në vitet 1950 nuk kishte dalë nga një ditë në tjetrën, por kishte zhvilluar paralelisht me numrin e veturave – kështu do të jetë përsëri.

“Ne nuk do të kemi miliona automjete elektrike në rrugët gjermane nga dita në ditë”, tha Blume. “Ky është një proces që do të zhvillohet gjatë tre deri në pesë vitet e ardhshme, dhe kjo do të jetë relativisht e shpejtë”.

Motori me djegie të brendshme ende nuk ka vdekur
Blume nuk dëshiron të thotë lamtumirë në zjarr gjithsesi. “Në të ardhmen, Porsche do të vazhdojë të ofrojë makina shumë të pastra sportive me motorë me djegie të brendshme”, tha ai. Edhe diezeli mbetet në program – pavarësisht nga një dëmtim i pariparueshëm i imazhit. Porsche kishte verën e kaluar për të kujtuar versionin diesel të Cayenne për shkak të një pajisje të mbylljes së papranueshme në kontrollin e shkarkimit, herë pas here ishte një ndalim regjistrimi. Modeli Macan është gjithashtu për herë të dytë për të riparuar seminaret.

“Ne do të rrinë në motorët me naftë në sytë e tyre, sepse ne mendojmë se ato janë efikase dhe të nevojshme për të përmbushur objektivat e CO2”, tha Blume. “Megjithatë, ne do të shohim zhvillimin atje shumë afër dhe do të vendosim nga gjenerimi i automjeteve në gjeneratë”. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO