Nuk keni para për të paguar faturën? Fare e thjesht do të pastroni pjatat – Lajmi.net
Nuk keni para për të paguar faturën? Fare e thjesht do të pastroni pjatat
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:27, 11 March 2018
Një restorant funksionon në këtë mënyrë, që prej se është hapur në vitin 2016.

Restoranti në Japoni nuk u merr para mysafirët e tij për ngrënie, por për drekën e porositur nga ana tjetër ofron një punë – pastrimi i pjatave. Në këtë mënyrë, më shumë se 500 njerëz janë ‘të punësuar’, të cilët, pasi hanë, bëjnë pastrimin e pjatave, transmeton lajmi.net.

Nëse hanë gjatë ditës, pas drekës qëndrojnë për 50 minuta, fshijnë tryezat dhe pllakat dhe bëhen gati për nesër.

Restoranti funksionon në këtë mënyrë, që prej se është hapur në vitin 2016. Ideja ishte nga ish-programuesit Sekai Kobayashi (33) i cili në këtë mënyrë dëshironte ta bënte restorantin në dispozicion të bashkëqytetarëve të varfër që nuk mund të hanin për shkak se nuk kishin para.

Kobayashi është i vetmi punonjës dhe të gjitha rezultatet e biznesit publikohen në internet dhe këshillojnë restorantet e tjera për të punuar në një parim të ngjashëm. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO