NASA dëshiron të eksplorojë Marsin me helikopter – Lajmi.net
NASA dëshiron të eksplorojë Marsin me helikopter
Autori: Lajmi.net Auto & TekFunKurioziteteTeknologji 16:30, 12 May 2018
Agjencia amerikane e hapësirës NASA dëshiron të eksplorojë Marsin për herë të parë me një helikopter. Helikopteri autonom do të përdoret që nga viti 2021.

Helikopteri i ngjashëm me dronin është vetëm 1.8 kg dhe jo shumë më i madh se një top futbolli, tha NASA të premten në fillimin e projektit .

Një sfidë e veçantë teknike është atmosfera shumë e hollë e planetit të kuq .

Helikopteri i Marsit është planifikuar të udhëtojë në korrik 2020 së bashku me një rover të ri. “Ideja e një helikopteri që fluturon mbi sipërfaqen e një planeti tjetër është emocionuese”, tha drejtori i NASA-s Jim Bridenstine.

Ajër i hollë
Për të qenë në gjendje të qëndrojë në ajër në atmosferën e hollë të Marsit, helikopteri duhet të jetë super i lehtë dhe shumë i fuqishëm. Atmosfera marsiane është kaq e hollë që lartësia e helikopterit në ngritje në Mars tashmë korrespondon me një lartësi prej 30,500 metrash në Tokë.

Helikopteri i Marsit duhet të ketë dy palë rotorësh, të cilat rrotullohen rreth 3000 herë në minutë. Kjo është dhjetë herë më shumë se një helikopter në Tokë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO