Rajoni – Page 450 – Lajmi.net

Aktuale

Presidenti i ri sllovak pro njohjes së Kosovës

Andrej Kiska fituesi i zgjedhjeve presidenciale në Sllovaki, shprehët pro njohjes së pavarësisë së Kosovës. Ai thotë se Bratisllava duhet të sillet në raport me Kosovën, njëjtë sikurse shumica e shteteve të BE-së....

30 March, 2014Lexo më shumë

Dacic: Rusia na nevojitet në OKB për Kosovën

Ivica Dacic thotë se Serbia do të ndjekë rrugën drejtë integrimit në BE, por do të ruaj edhe raportet me Rusinë. Sipas tij, Rusia është shtet mik i Serbisë dhe është i vetmi vend që i del krah për çështjen e Kosovës në OKB. ...

29 March, 2014Lexo më shumë

Dacic: Do të diskutojmë për numrin deputetëve serbë

Ivica Dacic thotë se në takimin e së hënës në Bruksel, do të diskutohet për numrin e deputetëve serbë në Kuvendin e ardhshëm të Kosovës. Sipas tij, temë tjetër në këtë raund të dialogut do të jenë edhe gjyqësori e Asociacioni i Komunave Serbe....

29 March, 2014Lexo më shumë

Në Bruksel do të diskutohet kryesisht për Veriun

Në takimin e së hënës në Bruksel, palët nga Prishtina dhe Beogradi do të diskutojnë për çështje të gjyqësorit në Mitrovicën e Veriut, shuarjen e strukturave paralele, etj. Do të flitet edhe për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë....

29 March, 2014Lexo më shumë

Iljaz Halimi kandidati i vetëm shqiptar për President të Maqedonisë

Janë katër kandidatë për postin e Presidentit në Maqedoni. Në mesin e tyre është edhe kandidati i vetëm shqiptar, Iljaz Halimi nga PSHD. Ndërkaq, BDI nuk ka kandiduar askënd sepse kjo parti ka qenë për zgjedhjen e një Presidenti konsensual....

29 March, 2014Lexo më shumë

Lotët e Angelina Jolie për viktimat e Srebrenicës

Hague dhe Jolie, kanë qëndruar edhe në memorialin e të vrarëve në Srebrenicë, ku janë takuar me gra të keqtrajtuara seksualisht gjatë luftës së Bosnjës së viteve 1992- 1995, si dhe me gra të dashurit e të të cilave ishin vrarë në masakrën e bërë në këtë qytet....

29 March, 2014Lexo më shumë

Rexhepi: Kosova shfrytëzohet për trafikim droge

Ministri Bajram Rexhepi thotë se në Kosovë ka rrugë për trafikim të drogës. Sipas tij, Kosova është vetëm njëri nga vendet e rajonit që shfrytëzohet trafikimin. Thotë se edhe vendet e tjera janë pjesë e kësaj trafikimi të narkotikëve. ...

28 March, 2014Lexo më shumë

BE i kërkon Serbisë t’i vendosë sanksione Rusisë

E përditshmja serbe, Vecernje Novosti shkruan se lidershipi serb po përballet me presione nga perëndimoret për t’i vënë sanksione Rusisë. Sipas burimeve të kësaj gazete, thuhet se Dacic dhe Vucic do të përballen me këtë kërkesë gjatë bisedimeve në Bruksel. ...

28 March, 2014Lexo më shumë

Nikolic: Për Serbinë, luftërat kanë marrë fund

Tomislav Nikolic thotë se Serbia ka nisur reformat pas disa luftërave të bëra më parë. Sipas tij, Serbia duhet të marr shembull nga Austria për krijimin e një shteti modern. Nikolic deklaroi se në Serbi nuk do të ketë më luftëra. ...

27 March, 2014Lexo më shumë

Bashkëpunim me Shqipërinë dhe Malin e Zi në proceset integruese

Ministri Enver Hoxhaj zhvilloi sot takime të ndara me ministren e Integrimit Evropian të Shqipërisë, Klajda Gjosha, si dhe ministrin e Punëve të Brendshme të Malit të Zi, Rasko Konjeviç, të cilët qëndruan për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës....

26 March, 2014Lexo më shumë

Georgievski: Nuk ka qeveri pa shqiptarët

Lideri i VMRO-Popullore, Ljubco Georgievski, ka kritikuar retorikën e liderit të VMRO-DPMNE, Nikola Gruevski, duke thënë se “Maqedonia nuk mund të ketë qeveri pa shqiptarët”....

26 March, 2014Lexo më shumë

Eksploziv edhe makinës së efektivit të policisë

Në Shqipëri po vazhdojnë sulmet me eksploziv. Makina e një efektive policie të mërkurën është hedhur ne erë, por fatmirësisht ka patur vetëm dëme materiale. ...

26 March, 2014Lexo më shumë

Vulin: OKB duhet t’i publikojë pasojat e vitit 1999

Aleksandar Vulin thotë se OKB duhet t’i paraqesë dëmet që janë bërë gjatë fushatës ajrore të NATO-s. Sipas tij, shpërthimi i raketave të NATO-s, është kontaminuar ajri, uji dhe toka. ...

24 March, 2014Lexo më shumë

Dacic i balancuar lidhur me krizën në Ukrainë

Ivica Dacic thotë se Serbia duhet të ketë politikë të balancuar lidhur me Ukrainën. Sipas tij, shteti serb duhet të ketë parasysh integrimin europian, por edhe miqësinë me Rusinë. Thotë se rasti i Kosovës e ka hapur “Kutinë e Pandorës”, lidhur me këtë çështje....

23 March, 2014Lexo më shumë

Serbia pro perëndimit dhe pro Rusisë

Aleksandar Vucic thotë se Serbia duhet të ketë qëndrim të balancuar sa i përket krizës në Ukrainë. Sipas tij, Serbia nuk mund t’i vë sanksione Rusisë por edhe as të heqë dorë nga rruga drejtë BE’së....

22 March, 2014Lexo më shumë

Presidenti i Maqedonisë duhet të jetë shqiptar

Ali Ahmeti thotë se shqiptarët e Maqedonisë duhet të kenë postin e Presindetit. Ai ka ndërmend që kësaj ideje t’i qëndroj deri në fund. Mendon se lufta në Maqedoni ka përfunduar me nënshkrimin e marrëveshjes së Ohrit....

22 March, 2014Lexo më shumë

Vulin u tregon izraelitëve për tezën e “Jerusalemit të serbëve”

Aleksandar Vulin në një intervistë për Jerusalem Post thotë se Kosova është “Jerusalemi i Serbëve”. Sipas tij, rajoni kërcënohet nga radikalizmi islamik dhe perëndimi po paraqitet i verbër ndaj kësaj dukurie. ...

21 March, 2014Lexo më shumë

Njohja e Kosovës nga Serbia sjellë stabilitet në rajon

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se akoma nuk kanë ofertë për të hyrë në koalicion qeveritar. Ai thotë se edhe nëse është në pozitë, Kosovën do e njoh si shtet. Njohja nga Serbia do të sillte stabilitet në rajon....

20 March, 2014Lexo më shumë

Koshtunica lë politikën

Ishte dy herë kryeministër i Serbisë, por pas humbjes së thellë në zgjedhjet parlamentare të së dielës, Vojislav Kostunica ka vendosur që të largohet nga politika. Partia e tij, Partia Demokratike ka fituar 6% në zgjedhjet parlamentare....

19 March, 2014Lexo më shumë

Musliu, Vulinit: Pas deklaratave të mia qëndron Putini

Deklarata e fundit e liderit të LPD-së, Jonuz Musliut, se presidenti rus Vladimir Putin inkurajon shkëputjen e Luginës nga Serbia dhe bashkimin e Kosovës, ka ngjallur reagime të përgjegjësit të të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Aleksandar Vulin....

19 March, 2014Lexo më shumë

Shqipëria dhe Rumania kundër krahasimit Krimesë me Kosovën

Shqipëria dhe Rumania hodhën poshtë krahasimin e Krimesë me Kosovën. Kryeministriat Edi Rama dhe Viktor Ponta u takuan në Tiranë. Rama tha se qëndrimet e Pontas japin shpresë që Bukureshti do ta njohë Kosovën në të ardhmen....

18 March, 2014Lexo më shumë

Arrestohet mbreti i kokainës në Ballkan

Darko Saric, i njohur si “mbreti i kokainës në Ballkan”, është arrestuar të martën në një aksion të përbashkët të policisë së Malit të Zi dhe Serbisë....

18 March, 2014Lexo më shumë

Dy të mitur kapen “mat” duke bërë seks

I.M 15 vjeç dhe M.H 14 vjeç janë zënë në flagrancë duke kryer marrëdhënie seksuale në një banesë në Fier. Policia ka nisur procedurë penale ndaj djalit I.M për veprën penale “marrëdhënie seksuale me të mitur”....

18 March, 2014Lexo më shumë

Dacic kërkon hetime për trazirat e marsit të 2004

Ivica Dacic thotë se duhet gjetur ata persona që, sipas tij, kanë shkaktuar dhunë ndaj serbëve të Kosovës në mars të vitit 2004. Sipas tij, faktori ndërkombëtar nuk mund të heshtë dhe të mos i gjejë fajtorët. ...

17 March, 2014Lexo më shumë

Vucici vendos në fund të javës për Qeveri

Partia fituese në zgjedhjet e Serbisë, SNS, do të vendosë por koalicion qeverisës në fund të javës. Mirëpo, sipas zyrtarit të kësaj partitë, Qeveria e re e Serbisë mund të mos formohet edhe deri në mesin e muajit prill. ...

17 March, 2014Lexo më shumë

Ivanov i pari, Halimi i dyti në listë

Presidenti i deritanishëm dhe kandidati i VMRO-DPMNE, Gjorgje Ivanov do të jetë i pari, ndërsa kandidati i PDSH-së, Iljaz Halimi i dyti në listën zgjedhore të votimit për zgjedhjet presidenciale të 13 prillit....

17 March, 2014Lexo më shumë

Shqiptarët me dy deputetë në Kuvendin e Serbisë

Riza Halimi e Shaip Kamberi kanë marrë nga një mandat deputeti në Kuvendin e Serbisë. Zgjedhjet janë fituar bindshëm nga partia e Aleksandar Vucicit, ndërsa jashtë Kuvendit kanë mbetur partitë e Vojislav Koshtunicës dhe Çedomir Jovanoviqit....

17 March, 2014Lexo më shumë

Çka bëjnë çetnikët në Krimea?

Flamuri me kafkë në të, simboli i nacionalistëve serbë, është parë të valëvitet në Krimea. Grupe çetnikësh serbë janë parë në Krime. Ata kanë shkuar atje për të ndihmuar “vëllezërit e tyre rusë”. Lexoni rrëfimin e një pjesëtari të bandave çetnike në Krimea....

16 March, 2014Lexo më shumë

SNS fiton zgjedhjet në Serbi me 48.8% të votave

Partia Progresiste Serbe (SNS) e Aleksandar Vucic raportohet të ketë fituar 48.8% të votave, duke konsoliduar edhe më shumë pushtetin në këtë parti. Rezultatet tjera: SPS (14%), DS (5.9%), dhe NDS (5.7%). Dalja në zgjedhje ishte 53.2%....

16 March, 2014Lexo më shumë

Ushtria e Kosovës ka nisur më heret

Dusan Janjic thotë se procesi i themelimit të Ushtrisë së Kosovës ka filluar që nga shuarja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai kërkon nga pala serbe që këtë çështje ta diskutojë në NATO, ose në Këshillin e Sigurimit të OKB’së. ...

15 March, 2014Lexo më shumë

Serbia nesër voton

Të dielën Serbia mban zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Fushata zgjati 45 ditë. Fituese pritet të jetë partia e zv/kryeministrit Aleksander Vuçiç. ...

15 March, 2014Lexo më shumë

Venezuela e quan ‘vrasës’ John Kerry’n

Ministri i Jashtëm venezuelian, Elias Jaua, ka akuzuar sekretarin amerikan John Kerry, si nxitës të dhunës dhe e quajti atë “një vrasës”. Jaua reagoi pas komenteve të Kerry't, i cili akuzoi Venezuelën se po ndërmerr “një fushatë terrori ndaj popullit të saj” ....

15 March, 2014Lexo më shumë

Basketbollisti Edi Rama në Ditën e Verës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, feston Ditën e Verës me një ndeshje basketi. ...

14 March, 2014Lexo më shumë

Vulin bën homazhe te varri i Milosevicit

I ngarkuari i Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Aleksandar Vulin, bëri sot homazhe te varri i Slobodan Miloshevic, në tetë vjetorin e vdekjes së tij. MIloshevic vdiq teksa gjykohej për masakrat, gjenocidin dhe krimet e shumta të kryera në Kosovë e vende tjera....

11 March, 2014Lexo më shumë

Sekuestrohet rreth 1 ton drogë në Shqipëri

Droga u gjet brenda një furgoni mallrash, që dyshohet të ketë mbërritur nga Lazarati në këtë pjesë të bregdetit shqiptar, për t’u trafikuar më pas drejt Italisë. ...

9 March, 2014Lexo më shumë

S’fituam asgjë nga marrëveshjet me Kosovën

Lideri i Partisë Demokratike të Serbisë, Vojislav Koshtunica, shprehet kundër Marrëveshjes së Brukselit duke thënë se pasi Bashkim i Evropian e ka njohur pavarësinë e Kosovës, serbët e Kosovës nuk kanë asnjë dobi nga kjo marrëveshje....

9 March, 2014Lexo më shumë

Një nënë shqiptare dyshohet se vrau tre fëmijët e saj

Një tragjedi ka ndodhur në një familje shqiptare në Itali. Tre fëmijë, të moshave 4, 11 dhe 14 vjeç janë gjetur të vdekur në shtëpinë e tyre në Lecco të Italisë.Nuk dihet ende se kush është autori i kësaj ngjarjeje të tmerrshme....

9 March, 2014Lexo më shumë

Dialogu Kosovë-Serbi, pas zgjedhjeve

Ivica Dacic thotë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë pas zgjedhjeve. Ai kërkon nga EULEX që t’i mundësohet një zyrtari serb të vizitojë Oliver Ivanovic’in në paraburgim. Sipas tij, arrestimi i Ivanovic’it mund ta destabilizojë situatën....

8 March, 2014Lexo më shumë

Dacic: Krimea shembull për gabimet e bëra me Kosovën

Ivica Dacic thotë se çështja e Krimes tregon se si disa shtete kanë gabuar kur e kanë njohur Pavarësinë e Kosovës. Ai i vlerëson Rusinë dhe Ukrainën si shtete mike dhe pretë zgjidhje të krizës. Thotë që Serbia është e vogël për t’u pyetur për këtë çështje....

8 March, 2014Lexo më shumë

Fule: Nuk jam mik i Sali Berishës, jam mik i Shqipërisë

Pak ditë më parë, Sali Berisha e quajti Stefan Fulen “proserb” dhe “diplomat të shkollave ruse”. Sot Fule erdhi në Tiranë dhe iu përgjigj shkurt këtyre akuzave. I quajti ato të pabaza dhe tha se ai nuk është mik i Berishës, por është mik i Shqipërisë....

6 March, 2014Lexo më shumë

Shqiptarët në Krime janë mirë

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë konfirmon se nuk ka pasur raportime për incidente në komunitetin shqiptar në Krime....

5 March, 2014Lexo më shumë

Sali Berisha: Stefan Fule është serbofil

Ish Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një shkrim të gjatë për procesin integrues të Shqipërisë në Bashkimin Europian, ka shpërthyer në kritika ndaj Kryeministrit Edi Rama dhe sidomos ndaj Komisionerit të BE’së për Zgjerim Stefan Fule. ...

1 March, 2014Lexo më shumë

Pandeli Majko: Po kthehet rendi i pasigurisë ndërkombëtare

Deputeti shqiptar Pandeli Majko ka shprehur keqardhje që Rusia po ecën mbi precedentët evropiane të nazizmit gjerman të kohës së Luftës së Dytë Botërore. Për më keq, sipas Pandeli Majkos, ky hap e kthen rendin e pasigurisë ndërkombëtare....

1 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool