Lajme – Lajmi.net

Aktuale

Kështu e kanë rrahur policia turke terroristin që vrau 39 persona (Foto)

Mediat turke kanë publikuar fotografinë e terroristit që vrau 39 persona me armë zjarri në klubin e natës ‘Reina’ në Stamboll, në natën e ndërrimit të moteve, pas arrestimit të tij nga policia. Abdulkadir Masharipov mësohet se është arrestuar së bashku me të birin në vendin e quajtur Esenyurt.  ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Merkel dhe Trump takohen në pranverë, në SHBA?

Kancelaria gjermane, Angela Merkel, është duke punuar në përcaktimin e datës së takimit me presidentin e zgjedhur amerikan, Donald Trump në fillim të kësaj pranvere....

16 January, 2017Lexo më shumë

NATO fuqizon ROSU-në: Mund të shkojnë në veri pa lejen e KFOR-it

Në selinë e NATO-s kanë thënë se KFOR-i nuk ka qenë i njoftuar për praninë e forcave speciale të Policisë së Kosovës, ROSU, në veri të Kosovës të shtunën e datës 14 janar....

16 January, 2017Lexo më shumë

LAJMI I FUNDIT: Arrestohet terroristi që vrau 39 persona në Stamboll (Foto/Video)

Është arrestuar autori i sulmit me armë zjarri në klubin e natës 'Reina' në Stamboll, në natën e ndërrimit të moteve, që ka lënë të vdekur 39 persona dhe dhjetëra të tjerë të plagosur. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Momenti i kapjes së terroristit që la të vrarë 39 persona në Stamboll (Video)

Mediat turke kanë publikuar fotografinë e terroristit që vrau 39 persona me armë zjarri në klubin e natës 'Reina' në Stamboll, në natën e ndërrimit të moteve, pas arrestimit të tij nga policia....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mediat kroate: Treni provokues tregoi që Serbia është 100 vjet mbrapa

Mediat kroate janë marrë intensivisht me tentim agresionin e Serbisë ndaj Kosovës me trenin “kishtar”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Prokurori i përgjigjet VV-së: Aktakuzën për terrorizëm e kemi bazuar diku tjetër

Prokurori i rastit të sulmit ndaj ndërtesës së Kuvendit thotë se nuk e ka bazuar aktakuzën e tij në provat e ADN-së, të zbuluara së fundmi nga drejtuesit e Lëvizjes Vetëvendosje....

16 January, 2017Lexo më shumë

Treni i Kralevës hyn në Mitrovicë pa leje të autoriteteve të Kosovës (Video)

Treni që u nis nga Beogradi drejt veriut të Mitrovicës nuk ishte as i pari e as i fundit që mori rrugë drejt Kosovës nga shteti serb. Edhe para të shtunës por edhe dy ditëve të fundit, dy herë në ditë, një tren lëvizë nga Kraleva e Serbisë për në Mitrovicën e Veriut, njofton Klan Kosova....

16 January, 2017Lexo më shumë

Gecaj e ‘pranon’ se Isa Mustafa nuk dha urdhër që ROSU të shkojë në veri (Video)

Trenin e ka ndalë shteti i Kosovës dhe për këtë çështje është punuar një jave para se me u nisë ai tren....

16 January, 2017Lexo më shumë

AAK: Procesi ndaj Haradinajt mund ta destabilizojë vendin

Zvarritja e procesit ndaj Ramush Haradinajt po e rritë pakënaqësinë e popullit, ka vlerësuar sekretari organizativ i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ali Berisha....

16 January, 2017Lexo më shumë

Merkel i përgjigjet Trumpit: Fati i Evropës është në duart tona

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i është kundërpërgjigjur komenteve të presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump, duke thënë se fati i Evropës është “në duart tona”....

16 January, 2017Lexo më shumë

Rrena e madhe e Vuçiqit, thotë se nuk e dinte çfarë vizatimesh kishte në tren (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, thotë se nuk e kishte ditur se në trenin e nisur për Kosovë kishte vizatime e slogane....

16 January, 2017Lexo më shumë

Vazhdon inati i Serbisë për trenin, akuza ndaj Amerikës për mbështetje të Kosovës

Ministri serb, Aleksandër Vulin, ka reaguar ndaj deklaratës së Ambasadës Amerikane në Prishtinë. Ai ka thënë se në vend që të bëhet thirrje për paqe, justifikohet emërimi i dhunës dhe kërcënimeve me armë duke pretenduar shkeljen e marrëveshjes së Brukselit....

16 January, 2017Lexo më shumë

Kris kënga për Thaçin: Ku po shkon o tren i zi, në Kosovë nuk të la me hi (Video)

Rapsodit Nuredin Gashi, nuk i janë dashur më shumë se disa orë për ta nxjerr një këngë për zhvillimet e fundit politike në vend....

16 January, 2017Lexo më shumë

Imami thirrje nga xhamia: Banorët të lënë ushqim për kafshët në natyrë

Ibrahim Ozkaya, imam në xhaminë e fshatit Taşlıca të komunës Korkut në provincën Muş të Turqisë, së bashku me xhematin hedhin ushqim në natyrë për kafshët e egra të cilat kanë vështirësi të gjejnë ushqim për shkak të motit të ftohtë dhe reshjeve të borës, raporton Anadolu Agency (AA)....

16 January, 2017Lexo më shumë

Lladrovci: Ai që ka aktakuzë të ngritur më mirë të largohet vetë nga detyra

Në një takim me drejtor të drejtorive komunale, kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovc, ka kërkuar nga drejtor të cilët kanë të ngritur aktakuzë të largohen nga detyra zyrtare e ushtrimit si drejtor....

16 January, 2017Lexo më shumë

“Lord of the World”: Libri i vitit 1907, kishte parashikuar Obamën president të SHBA-ve (Video)

Libri “Lord of the World” është botuar në vitin 1907, dhe në të janë parashikuar gjëra të tmerrshme....

16 January, 2017Lexo më shumë

Hoxha në Vjenë, pjesëmarrëse e konferencës kushtuar të ardhmes së BE-së

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha do të jetë pjesë e panelit dhe do të mbajë fjalë hyrëse kushtuar të ardhmes evropiane dhe rrugës së vendeve të Ballkanit perëndimor drejt anëtarësimit në BE....

16 January, 2017Lexo më shumë

Shqiptarët, turp nga HIV/AIDS

Shqiptarët kanë ende turp nëse konstatojnë se janë prekur nga HIV/AIDS. Në Institutin e Shëndetit Publik janë konstatuar raste të cilët pasi janë diagnostikuar nuk kanë pranuar të marrin terapinë vetëm që të mos u merret vesh nga të tjerët se janë prekur nga virusi i HIV/AIDS....

16 January, 2017Lexo më shumë

Qeveria u dërgon ftesa partive opozitare lidhur me Demarkacionin (Dokument)

Qeveria e Kosovës edhe zyrtarisht u ka dërguar ftesa partive opozitare qe të dërgojnë ekspertet e tyre në Komisionin i cili do ta masë territorin e vendit. Në ftesën e qeverisë një kopje të cilës e ka siguruar ‘Indeksonline’, ekzekutivi u ka kërkuar opozitarëve qe të caktojnë ekspertët e tyre deri më 12 janar më qëllim qe puna të fillojë sa më parë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Dogji dy vjeçarin me shufër hekuri- Arrestohet dadoja (Video)

Një dado u arresta nga autoritetet e New York, pasi një video tmerruese tregonte pamje kur gruaja në fjalë po digjte një fëmijë dyvjeçar....

16 January, 2017Lexo më shumë

Universiteti i Prizrenit e ai i Sarajevës lidhin marrëveshje bashkëpunimi

Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren ka arritur marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Sarajevës....

16 January, 2017Lexo më shumë

Analistët serbë: Nikoliq i papërgjegjshëm, ROSU realitet i ri në veri të Kosovës

Deklarata e presidenti të Serbisë, Tomisllav Nikoliq se “nëse duhet, do ta dërgojë ushtrinë në Kosovë për t’i mbrojtur serbët” është propagandë dhe e papërgjegjshme, ka vlerësuar analisti serb, Dushan Janjiq. ...

16 January, 2017Lexo më shumë

Arrestohet gruaja e vrasësit të Orlandos

FBI ka arrestuar të martën gruan Omar Mateen, personi që vrau 49 persona në një klub nate në Orlando....

16 January, 2017Lexo më shumë

CNN: Kosova dhe Serbia po flasin për luftë!

Treni propagandues dhe provaktiv serb është bërë lajm botërorë. Ndalja e tij nga autoritetet e Kosovës që ta vazhdonte rrugën nga Beogradi për në Mitrovicë, ka ngjallur reagime të shumta në Serbi....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ahmeti: Ja se çka do të vendos BDI

“Në BDI po zhvillohet debat i hapur dhe konstruktiv a ato përfshijnë koalicion me VMRO, me LSDM, koalicion të gjërë politik qeverisës, të mbeturit në opozitë si dhe përsëritja e zgjedhjeve”, ky ka qëndrimi i kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti i shprehur në takimin me ambasadoren gjermane në Shkup, Kristine Althauser....

16 January, 2017Lexo më shumë

Thaçi për Reuters: Serbia synon aneksimin e Veriut të Kosovës me modelin e Krimesë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters se Beogradi po planifikon të “përvetësojë një pjesë të veriut të Kosovës, ashtu siç Rusia ka aneksuar Krimenë”, njofton Klan Kosova....

16 January, 2017Lexo më shumë

Arrestohet një serb i uniformuar në Prizren

Policia në Prizren ka arrestuar një qytetar serb i cili po mbante të veshur unifromë kamoflazhi, njofton Klan Kosova....

16 January, 2017Lexo më shumë

Le Monde shkruan për retorikën luftënxitëse të Serbisë, Thaçi ndaloi trenin propagandues

E përditshmja prestigjioze franceze “Le Monde” shkruan sot se Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka urdhëruar dërgimin e forcave të rendit për ta ndaluar hyrjen e trenit me mesazhe nacionaliste të Serbisë në Kosovë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Hoxhaj njofton diplomatët evropianë: Serbia po nxit konflikte, Kosova do t’i përgjigjet çdo provokimi

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vazhduar me takimet informuese me vendet mbështetëse, ku ka takuar mbi 16 diplomatë të Bashkimit Evropian dhe të rajonit, të akredituar në Kosovë, për t’i informuar në lidhje me provokimet e reja të Serbisë në raport me Kosovën....

16 January, 2017Lexo më shumë

Ferati, Vetëvendosjes: Prisheni “ramazanin” nganjëherë

Sadri Ferati, deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka bërë një kërkesë për opozitën në Kosovë, veçanërisht për Lëvizjen Vetëvendosjes, duke përdorur një retorikë shumë interesante....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mogherini: Tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të larta

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini ka vlerësuar sot se tensionet në raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të larta, por të dyja palët po tregojnë vendosmëri dhe po punojnë në procesin e dialogut që për qëllim ka përmirësimin e jetës së njerëzve në terren....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mustafa për kërcënimin e Nikoliqit me luftë: Serbia po kthehet në logjikën e vjetër

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka folur për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe për raportet e vendit me Serbinë, të cilat janë tensionuar dukshëm së fundmi....

16 January, 2017Lexo më shumë

IPKO me pako të reja postpaid më shumë telefona të mençur që mund të merren për 0 euro

Sot IPKO ka njoftuar se do tu ofrojë gjithë përdruesve të pakove të reja Plan edhe nga një telefonat e ri dhe të mençur pa asnjë pagesë shtesë. Përdoruesit e secilës nga pakot e Plan, bashkë me pakon e tyre mujore me shumë minuta, SMS dhe megabajt do ta marrin edhe një telefon të zgjedhur mobil me zbritje deri në 0 euro....

16 January, 2017Lexo më shumë

Mustafa priti në takim drejtuesit e Korporatës Sfidat e Mijëvjeçarit nga Uashingtoni

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim një delegacion të lartë nga agjencia qeveritare amerikane Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC), i kryesuar nga James Gerard, Drejtor Menaxhues i Programeve “Threshold” në MCC në Uashington....

16 January, 2017Lexo më shumë

Shpërthim në Turqi: Një i vrarë, tre të plagosur

Një polic është vrarë, ndërsa tre të tjerë janë plagosur pas një shpërthimi në një makinë policie në qytetin Dijaarbakir....

16 January, 2017Lexo më shumë

Në Vushtrri, prindërit kërkojnë ushqim nëpër kontinjerë për tri vajzat e mitura (Foto)

Buka iu mungon në sofër e të ftohtit depërton në dhomat e tyre nga xhamat e thyer të dritareve të vjetra ku po strehohen në shtëpitë gërmadhë. Në fshatin Druar (ish-Dërvar) të Vushtrrisë familja e Raza Bojkut nuk kanë shtëpi, nuk kanë ushqim, nuk kanë veshmbathje, kurse ushqimin e kërkojnë edhe nëpër kontinjerë. Raza, nënë e tri vajzave të mitura lutet që këtë dimër qytetarët mos ta lënë pa bukë e dru. Ajo ka ulur në një qoshe dy vajzat e saj, njërën katër vjeç dhe tjetrën tre vjet , derisa në tokë mban një mbulesë ku po gatuan bukë për to nga mielli që dikush i ka sjellë....

16 January, 2017Lexo më shumë

Cili është rrëfimi i personit që i dha pasaportën Lavdrim Muhaxherit për të shkuar në Turqi

Njëri nga të dyshuarit e arrestuar për përgatitje të sulmeve terroriste, sipas kërkesës për caktimin e paraburgimit i kishte dhënë pasaportën e tij, Lavdrim Muhaxherit....

16 January, 2017Lexo më shumë

Serbia krahason “trenin rus” me dronin “Autochthonous” në Beograd

Zyrtari i lartë i SNS-së, partisë së kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq, Millovan Drecun thotë se treni i cili udhëtonte nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës “ishte tren krejt i zakonshëm” dhe se reagimet për të ishin provokime....

16 January, 2017Lexo më shumë

KRYPOMETËR: Rrena e Shpend Ahmetit për fillimin e mësimit

Nxënësit e gjimnazit “Ahmet Gashi” në Prishtinë nuk kanë mbajtur mësim në ndërrimin e paraditës, të hënën, siç ishte planifikuar. Klasët e 11 dhe të 12 të gjimnazit “Ahmeti Gashi” nuk e kanë nisur sot mësimin, ashtu qysh ishte paraparë. Krejt kjo për shkak të disa probleme me gypat e nxehjes....

16 January, 2017Lexo më shumë

Pasuria e tetë miliarderëve sa gjysma e vlerës së asaj sa kanë gjithë njerëzit në Tokë

Tetë personat mbajnë në duar të njëjtë vlerë të pronës sa gjysma e popullsisë në botë, kjo shkallë e pabarazisë “mund ta shkatërroi shoqërinë tonë”, thuhet në raportin e organizatës Oxfam....

16 January, 2017Lexo më shumë

Politikani britanik paralajmëron Trumpin: CIA po bëhet gati t’ju vras!

Politikani britanik, George Galloway, ka paralajmëruar Donald Trumpin se shteti është angazhuar për një grusht shtet, por dhe se CIA është duke planifikuar ta vras atë, shkruan anonews....

16 January, 2017Lexo më shumë

Gazetarët shqiptarë e serbë përpiqen t’i kalojnë barrierat etnike e politike

Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtueses (BIRN) në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Europian në Kosovë organizoi diskutimin për gazetarë në të cilën u theksuan problemet dhe mundësitë e zgjidhjeve konkrete për forcimin e raporteve në mes të gazetarëve të dy etnive brenda Kosovës....

16 January, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Mos e gjykoni nga jashtë këtë shtëpi 135 vjeçare, ja si duket brenda
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Bow Master
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper