Krijon një substancë eksplozive, studenti për pak ‘hedh në erë’ universitetin – Lajmi.net
Krijon një substancë eksplozive, studenti për pak ‘hedh në erë’ universitetin
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 18:24, 16 February 2017
Ndërtesat e një universiteti britanik u evakuuan kur një student krijoi aksidentalisht të njëjtën substancë eksplozive, tejet të rrezikshme, që është përdorur në sulmet terroriste në Paris.

Një hetim në Universitetin e Bristolit ka zbuluar se substanca në fjalë, e njohur si “triacetone triperoxide” (TATP) u krijua pa qëllim në laboratorin kimik.

Laboratori u rrethua me një shirit duke j’ua ndaluar studentëve të afroheshin pas  incidentit , shkruan “BBC”.

Askush nuk u plagos dhe ekipet kryen një shpërthim të  kontrolluar. /SYRI.net/.

Fjalët kyçe: studenti, Substanca

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball