Kamera e re mund të shohë përmes trupit – Lajmi.net
Kamera e re mund të shohë përmes trupit
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 0:40, 6 September 2017
Një tip i kamerës u lejon mjekëve që të kuptojnë trupin e pacientit nga jashtë.

Shkencëtarët britanikë kanë bërë një zbulim të madh me një protezë të re kamerash për fushën mjekësore, siç shkruan BBC. Kjo do të ndihmojë në të ardhmen për të gjetur pozicionin e saktë të pajisjeve të ekzaminimit mjekësor, siç janë endoskopët, më lehtë në trupin e njeriut. Deri tani, mjekët duhej të përdorin skanime të shtrenjta, për shembull radiografi. Teknologjia e re e kamerës punon alternativisht në parimin e ndjekjes së burimit të dritës në majë të endoskopëve, transmeton lajmi.net.

Këto rreze mund të depërtojnë në trup, por ato shpërndahen kur vijnë në kontakt me kocka dhe inde. Kjo e bën pozicionimin e saktë të vështirë. Kjo është ajo ku përdoret kamera, optika e ndjeshme e të cilëve bën të mundur njohjen dhe gjetjen e gjurmëve individuale të dritës në trup deri në 20 cm të thellë nga jashtë.

Aftësia për të parë pozicionin e një pajisjeje është kritike për shumë aplikacione të kujdesit shëndetësor “, tha Kev Dhaliwal, nga Universiteti i Edinburgut. Kolegu i tij, Michael Tanner nga Universiteti Heriot-Watt, thotë se shpreson të ndjekë këtë qasje ndërdisiplinore midis mjekësisë dhe teknologjisë dhe kështu të bëjë një ndryshim të vërtetë në sistemin e kujdesit shëndetësor.

Prototipi i kamerës është zhvilluar në një projekt të përbashkët të “Universitetit të Edinburgut” dhe “Universitetit Heriot-Watt” dhe tashmë mund të përdoret në shtratin e pacientit. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO