Google ka dënim prej 17 milionë euro për të paguar – Lajmi.net
Google ka dënim prej 17 milionë euro për të paguar
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 18:27, 9 February 2018
Komisioni Indian i Konkurrencës akuzon Google për keqpërdorimin e pozitës së saj dominante në treg.

Kundër Gjiganti të internetit Google në Indi pritet të paguaj një dënim konkurrues në vlerë prej 1.36 miliardë rupi (17.3 milionë euro). Kompania amerikane kishte abuzuar pozicionin e saj dominues në treg duke i vendosur shërbimet e saj në mënyrë të dukshme në rezultatet e motorit të saj të kërkimit,transmeton lajmi.net.

Kështu Google ka dëmtuar dy konkurrentë dhe konsumatorët. Kjo u parapri në vitin 2012 nga një ankesë e përbashkët nga një grup indian për mbrojtjen e konsumatorit.

Dënimi është i barabartë me rreth pesë përqind të shitjeve mesatare vjetore në Indi të kompanisë me bazë në Kaliforni. Qershorin e kaluar, Komisioni i BE-së vendosi një gjobë rekord prej 2.42 miliardë euro për rezultatet e kërkimit të produkteve në rezultatet e kërkimit të Google. Google doli në gjykatë kundër dënimit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO