Google apelon gjobën katër miliardë euro të Bashkimit Evropian – Lajmi.net
Google apelon gjobën katër miliardë euro të Bashkimit Evropian
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 20:24, 10 October 2018
Google ka apeluar kundër gjobës rekord të Komisionit Europian prej 4,3 miliardë euro për shkelje të rregullave të konkurrencës me BE-në me sistemin operativ Android për smartfonët dhe tabletat.

Google paraqiti ankesën në Gjykatën Europiane të Drejtësisë të martën, një ditë para afatit përfundimtar, ku përveç gjobës rekord, komisioni gjithashtu kërkoi që Google të bëjë ndryshime të thella në modelin e tij të biznesit Android.

Sipas Komisionit, Google po keqpërdor fuqinë e tij të tregut për përfitimet e veta, ku kjo përfshin përdoruesit për të parainstaluar aplikacionet e tyre të kërkimit dhe shfletuesit për të hyrë në aplikacionet e Google dhe kufizimin e aftësisë për të shitur versione alternative të Android.

“Google ka përdorur Android si mjet për të konsoliduar dominimin e motorit të kërkimit’’,  theksoi eurokomisionerja e Konkurrencës, Margrethe Vestager.

Gjiganti i teknologjisë kishte njoftuar tashmë synimin e tij për të apeluar ndaj vendimit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO