Franca vendi i parë që filloi t’i regjistroi automjetet – Lajmi.net
Franca vendi i parë që filloi t’i regjistroi automjetet
Autori: Lajmi.net AutoAuto & TekFunKuriozitete 11:00, 14 August 2017
Franca vendi i parë që filloi t’i regjistroi automjetet
Franca para 124 viteve, konkretisht më 14 gusht të vitit 1893, bëhet vendi i parë që fillon të regjistrojë automjetet.

Në vitin 1890 Ransom E. Olds konstruktoi automobilin e tij me avull.

Automobili i parë u konstruktua nga Charles Duryea dhe Frank Duryea, ky ishte automobili i parë me benzinë në Amerikë, i cili publikisht është paraqitur më 21 Shtator të vitit 1893 në Springfield, Majami të ShBA-ës.

Në ditët e sotme veturat janë shumë më të sofistikuara dhe me më shumë elemente shtesë, që i bëjnë këto më komforte dhe më të përdorshme.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball