Elon Musk paralajmëron për rrezikun nga robotët (VIDEO) – Lajmi.net
Elon Musk paralajmëron për rrezikun nga robotët (VIDEO)
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 18:17, 28 November 2017
Elon Musk edhe njëherë ka folur për frikën e fuqizimit të makinave.

Duke iu përgjigjur një komenti rreth një videoje në të cilën shihet një robot duke bërë një rrotullim mbrapa në ajër, themeluesi i Tesla ka folur për nevojën e kontrollit në zhvillimin e Inteligjencës Artificiale, transmeton Klan Kosova.

Përndryshe, sipas tij, mund t’i themi lamtumirë njerëzimit.

Miliarderi është kritik ndaj progresit të teknologjisë së tillë pa u kontrolluar, duke e quajtur “rrezik fundamental për ekzistencën e civilizimit njerëzor”.

Ndërsa në video mund të shihni robotin Atlas të zhvilluar nga Boston Dynamic’s Atlas, i cili është dy metra i gjatë dhe peshon 75 kg.

 

Fjalët kyçe: Elon Musk

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball