Disa nga shpikjet e myslimanevë! – Lajmi.net
Disa nga shpikjet e myslimanevë!
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 1:48, 17 February 2017
Këto janë disa nga shpikjet e muslimanëve pa të cilat jeta do të ishte shumë më ndryshe:
 1. Algjebra  
  Falë Al-Khwarizmi, është bërë kjo lëvizje revolucionare nga koncepti grek për matematikën, e cila fillimisht është bazuar në gjeometri.
 2. Kafeja  
  Më shumë se 12 mijë vjet më parë, njerëzit punëtorë janë munduar të qëndrojnë të zgjuar pa ndonjë stimulues, derisa një bari ka vërejtur se dhitë e tij bëheshin shumë energjike pasi hanin kokrra kafeje.
 3. Orët  
  Një njeri i zgjuar me emrin al-Jazari ka qenë një inxhinier shumë i shkathtë, i cili edhe ‘lindi’ konceptin e makinave automatike.
 4. Kamera  
  Ibn Al-Haitham ka shpikur kamerën e parë në botë që shfaqte imazhet në një vrimëz, dhe e ka quajtur ‘Qamara’.
 5. Sapuni  
  Në shekullin e dhjetë, myslimanët kanë shpikur sapunin duke përzier vajin me ‘al-qali’ – një substancë si kripa.
 6. Universitetin  
  Gruaja me emrin Fatima al-Fihri, ka themeluar universitetin e parë në Fez, Maroco.
 7. Instrumentet kirurgjike  
  Në shekullin e dhjetë, Abulcasis ka shkruar një enciklopedi mjekësore me më se 200 vegla kirurgjike.
 8. Hartat 
  Me paraqitjen e letrës në Bagdad në shekullin e tetë, hartat e para dhe guidat e udhëtimeve u prodhuan.
Fjalët kyçe: Muslimanët, shpikjet

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

 • Play Urban Basketball
 • Play Bubble Trouble
 • Play Turbo Racing 3
 • Play Bow Master Japan