Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse bëni ushtrime planks çdo ditë (Foto) – Lajmi.net
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse bëni ushtrime planks çdo ditë (Foto)
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 17:57, 8 June 2017
Ushtrimet plank, të njohura ndryshe edhe si ushtrimet dërrasë, janë ushtrimet që nuk duhet të mungojnë në ritualin e aktivitetin fizik të askujt gjatë këtyre fillim ditëve të qershorit.

Të thjeshta për t’u realizuar, mund t’i bëni në shtë pi , zyrë ose dhe në dhomën e provës të një qendre tregtare, këto ushtrime nuk ju marrin kohë dhe janë idealet për muskujt abdominalë, muskujt e këmbëve dhe jo vetëm.

Këto ushtrime do t’ju mundësojnë të digjni më shumë kalori, të përmirësoni qëndrimin dhe të përshpejtoni aktivitetin metabolik.

Për të realizuar ushtriemt planks, duhet të shtriheni dhe të vendoseni në pozicionin sikur po bëni pompa, përkulni në 90 gradë dhe mbështetni tërë peshën tek parakrahët, shkruan Living.al.

Qëndroni në këtë pozicion 2-3 minuta derisa të formoni një vijë të drejtë trupore nga koka deri tëk këmbët. Por cilat janë 4 përfitimet e pabesueshme të ushtrimeve plank. /Lajmi.net/

1.Forcojnë muskujt

2.Reduktojnë dhimbjet e shpinës

3.Përshpejtojnë metabolizmin duke sjellë rënie nga pesha

4.Koordinoni lëvizjet dhe qëndrimin

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO