Bitcoin u “korr” për herë të parë para nëntë vitesh – Lajmi.net
Bitcoin u “korr” për herë të parë para nëntë vitesh
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 18:13, 4 January 2018
Më 3 janar 2009, blloku 0 i Bitcoins u minua. Shpërblimi për këtë ishte 50 Bitcoins.

Nëntë vjet më parë, filloi tregtia në Bitcoin. Më 3 janar 2009, ora 18:15, u krijua blloku i parë i Blockchain, raporton Thenextweb. Miniera e bllokut 0 solli një shpërblim prej 50 bitcoins, që është sot $ 700,000. Blloku tjetër (Blloku 1) është minuar gjashtë ditë më vonë, më 9 janar 2009.

Ndërkohë, mbi gjysmë milioni blloqe janë minuar. Rreth çdo pesë deri në tetë minuta, një bllok i ri është minuar dhe shtuar në bllokadën. Shpërblimi aktualisht është 12.5 bitcoins për bllok. Sistemi i Bitcoin siguron që shpërblimi përgjysmohet çdo 210,000 blloqe.

Që nga fillimi i Bitcoin në vitin 2009, tregu për kripto-valutës është rritur me shpejtësi. Aktualisht ka mbi 1.000 monedha dixhitale të ndryshme. I gjithë tregu është me vlerë rreth 695 miliardë dollarë. Liderit i tregut është Bitcoin, që arrin vlerën rreth 250 miliardë dollarë amerikanë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO