100 vjet nga gripi spanjoll, virusi që vrau më shumë se luftrat botërore – Lajmi.net
100 vjet nga gripi spanjoll, virusi që vrau më shumë se luftrat botërore
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 14:11, 9 March 2018
Me të paktën 50 milionë të vdekur, epidemia e gripit spanjoll shkaktoi nga viti 1918 deri në 1920 një masakër shumë më të rëndë sesa luftrat botërore me 10 milionë ushtarë të vrarë.

 

– Spanjoll? –

Origjina e epidemisë me shumë gjasa nuk ka asnjë lidhje me vendin e Servantesit, atëherë përse ky grip u quajt spanjoll?

Pa dyshim për shkak të sekretit ushtarak që lidhej me shëndetin e ushtarëve gjatë Luftës së Parë Botërore. Ishte e pakuptimtë për gazetat që të raportonin një virus që shfaroste trupat e ushtrive. Nga ana tjetër, media mund të shkruante lirshëm për gripin që goditi Spanjën, shtet asnjanës që nuk iu nënshtrua censurës.

– Origjina –

Origjina e epidemisë nuk është përcaktuar me vërtetësi. Rastet e para u regjistruan në muajin mars të vitit 1918 në Kansa në radhët e ushtarëve amerikanë. Sëmundja më pas u përhap në Europë në sajë të autokolonave ushtarake.

Pandemia u përhap në të gjithë botën në tri valë, e para në pranverën e vitit 1918 me një numër të vogël të rasteve të vdekjeve, më pas dy të tjera më të ashpra për shkak të mutacioneve të mundshme të virusit që e bënin edhe më tepër agresiv.

– Virusi –

Virusi i gripit, shkaktar i kësaj pandemie është i tipit A(H1N1), si ai i pandemisë së gripit të vitit 2009 (që regjistroi 18 500 të vdekur sipas bilancit zyrtar të OBSH-së dhe rreth 200 000 të vdekur sipas dy vlerësime të raportuara më pas).

– Të rinjtë –

Ndërsa sot epidemitë e gripit sezonal janë veçanërisht të rrezikshme për personat e moshuar dhe fëmijët, gripi spanjoll kishte si karakteristike të prekte kryesisht moshat e reja. Shënjestra e tij ishin personat e moshave nga 20 deri në 40 vjeç.

– Shkalla e patogjenitetit –

Përhapja e epidemisë shpjegohet gjithashtu nga lufta. Lëvizjet e trupave ndikuan në përhapjen e virusit, plagët dhe mungesat jetike ulën shkallën e mbrojtjes imunitare.

– Impakti global –

Nuk ka bilance të raportuara në statistika të sakta për këtë epidemi. Përllogaritjet e atëhershme raportonin për rreth 21 milionë të vdekur. Por, sipas vlerësimeve të mëvonshme, rreth një e treta e popullsisë globale u prek nga virusi dhe të paktën 50 milionë persona rezultojnë të vdekur.

Hulumtuesit Niall Johnson dhe Juergen Mueller konfirmuan në 2002 se bilanci i vërtetë i epidemisë mund të jetë në rendin e 100 milionë viktimave.

Shumë pak rajone në botë i shpëtuan pandemisë. Australia renditet në mesin e shteteve më pak të prekura në sajë të një politike strikte të vendosjes në karantinë.

Në vitin 1922 u krijua Shoqëria e Kombeve (SDN), Komiteti i Shëndetësisë dhe i Organizatës së Higjenës që u pasuan me themelimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), për t’iu përgjigjur vullnetit për të luftuar më së miri këto lloj katastrofash.

– Persona të famshëm të cilët kanë vdekur si pasojë e gripit spanjoll –

Në mesin e viktimave renditen personazhe të famshëm si piktori austriak, Egon Schiele i cili vdiq më 31 tetor të vitit 1918, poeti francez Guillaume Apollinaire (9 nëntor 1918) dhe dramaturgu Edmond Rostand (2 dhjetor 1918).

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO