Zelensky i Ukrainës zgjedh kolegët e televizionit për stafin presidencial

14:23 | 22 Maj 2019

Presidenti i ri i Ukrainës, Volodimir Zelensky, ka prezantuar administratën e tij.

Presidenti i ri i Ukrainës, Volodimir Zelensky, ka prezantuar administratën e tij dhe disa pozita kanë shkuar te kolegët e tij të mëparshëm të TV.

Përvoja e tij e vetme politike deri tani ka luajtur rolin e presidentit në shfaqjen e Servant of the People, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Nënkryetari i presidencës, Serhiy Trofimov, ishte një prodhues në studio Kvartal 95 Zelensky.

Një skenarist, bashkëthemelues i studios dhe producent u dha role në administratë ose si ndihmës.

Ai ka dhënë gjithashtu detyrën e nënkryetarit të shërbimit të sigurisë të SBU të Ukrainës tek një mik i vjetër, Ivan Bakanov, i cili drejtoi studion televizive dhe krijoi partinë e tij politike.

Jo të gjitha pozicionet kanë shkuar në ish-profesionistët e argëtimit.

Andriy Bohdan, një avokat i cili më parë ka punuar për një nga njerëzit më të pasur të Ukrainës, Ihor Kolomoisky dhe që kishte një rol në fushatën zgjedhore të Zelensky, iu dorëzua roli kryesor si kreu i administratës. /Lajmi.net/