Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

YouTube mund të dënohet 2.7 miliardë euro për shkelje të privatësisë së fëmijëve

15:30 | 13 Shtator 2020

YouTube po përballet me një betejë të rëndësishme ligjore pasi po pretendohet se shkeli privatësinë e fëmijëve, duke shitur të dhënat e miliona fëmijëve.

Fatura e cila iu është shënuar platformës gjigante të videove është 2.5 milionë funta (2.7 milionë euro), pas shitjes të së dhënave të fëmijëve në Britani të Madhe kompanive të reklamimit, sipas The Mail, transmeton lajmi.net.

Kuptohet që Google do ta kundërshtojë me forcë pretendimin. Një nga argumentet e tij është se platforma kryesore e YouTube nuk është menduar për ata nën 13 vjeç.

Google pritet gjithashtu të tregojë për një seri ndryshimesh që prezantoi vitin e kaluar për të përmirësuar njoftimin për prindërit, për të kufizuar mbledhjen e të dhënave dhe për të kufizuar reklamat e personalizuara. /Lajmi.net/