Vendi me asnjë të infektuar me koronavirus për 6 muaj

Përderisa shumica e botës përpiqet të menaxhojë pandeminë Covid-19, Tajvani shënoi ditën e 200’të radhazi pa një rast të transmetuar lokalisht të sëmundjes.

Bota

30/10/2020 22:40

Ishulli me 23 milionë njerëz raportoi për herë të fundit një rast të transmetuar lokalisht në 12 prill, i cili ishte e diela e Pashkëve.

Deri të enjten, ajo kishte konfirmuar 553 raste – vetëm 55 prej të cilave ishin transmetime lokale. Shtatë vdekje janë regjistruar.

Pashkët ishin një moment historik i rëndësishëm në Shtetet e Bashkuara, sepse Presidenti Donald Trump kishte thënë një muaj më parë ai donte që vendi “të hapej dhe të tërhiqej” deri në festë.

Në atë moment, 1.7 milion njerëz ishin infektuar dhe 110,000 kishin vdekur nga virusi – globalisht.

Të premten këto shifra kishin kaluar 45 milion raste dhe më shumë se 1.1 milion vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Arritja historike e Tajvanit vjen në një javë kur Franca dhe Gjermania po vendosin bllokime të reja dhe Shtetet e Bashkuara identifikuan një rekord prej 88,000 rastesh plus në ditë.

Shteti i Florida, i cili ka një numër të ngjashëm të popullsisë me Tajvanin, me afërsisht 21 milionë njerëz, identifikoi 4,188 raste vetëm të mërkurën.

Tajvanit nuk i është dashur kurrë të vendosë bllokime të rrepta. As nuk iu drejtua kufizimeve drastike të lirive civile, si në Kinën kontinentale. Në vend të kësaj, përgjigjja e Tajvanit u përqendrua në shpejtësinë.

Autoritetet tajvaneze filluan kontrollimin e pasagjerëve në fluturimet direkte nga Wuhan, ku virusi u identifikua për herë të parë më 31 dhjetor 2019, pra kur virusi ishte kryesisht subjekt i thashethemeve dhe raportimeve të kufizuara. Tajvani konfirmoi rastin e tij të parë të raportuar të koronavirusit në 21 janar dhe më pas ndaloi banorët e Wuhan të udhëtonin në ishull.

Nga marsi, Tajvani ndaloi të gjithë shtetasit e huaj të hynin në ishull, përveç diplomatëve, banorëve dhe atyre me viza speciale të hyrjes, shkruan “CNN”.