Vdes legjenda e Manchester United

Fituesi i Kupës Evropiane me Manchester United, Tony Dunne ka vdekur në moshën 78 vjeçare.

Sport

08/06/2020 22:45

Qendërmbrojtësi i Republikës së Irlandës ishte pjesë e skuadrës së Sir Matt Busby në 1968 i cili u bë skuadra e parë angleze që fitoi trofeun, duke mposhtur Benfica 4-1 në ‘Wembley’.

Dunne iu bashkua Unitedit nga skuadra irlandeze Shelbourne për 5 mijë funte në 1960 dhe ndihmoi në formimin e së ardhmes së United në vitet pas katastrofës ajrore të Mynihut të vitit 1958, përcjell lajmi.net.

Një mbrojtës i guximshëm, i shpejtë Dunne u ble illimisht si zëvendësues për Noel Cantwell dhe Shay Brennan dhe karriera e tij u ngrit pasi u paraqit në fitoren e finales së Kupës FA të vitit 1963 ndaj Leicester City në ‘Wembley’.

Irlandezi gjithashtu ndihmoi United të fitonte titullin e ligës në 1965 dhe 1967 përpara lavdisë së Kupës Evropiane 1968. /Lajmi.net/