Tullacit i prihet koka pasi vrasësit menduan se kishte ar në kafkë

Fun

19/01/2022 14:55

Një burrë në Mozambik humbi kokën për shkak të një besimi supersticioz se tullacët kanë ar brenda kafkës së tyre.

Një hetim ka nisur për krimin shqetësues pasi burri u vra nga disa kriminelë që planifikuar ta shisnin kokën e tij në Mali. Por blerësi u zhduk përpara se të ndodhte ndonjë transaksion, raporton the South African, transmeton Klankosova.tv.

Vrasësit thuhet se e hodhën kokën në qytetin qendror të Malit, Muandiwa.

Vrasja për organet e njerëzve ka qenë prej kohësh një problem në shumë pjesë të Afrikës, ndërsa ata me albinizëm shpesh janë në shënjestër të veçantë.

Komunitetet në të gjithë kontinentin, duke përfshirë Afrikën e Jugut, Tanzaninë, Nigerinë dhe Ugandën, besojnë se ‘mjekët’ mund të përdorin pjesë të trupit për të arritur gjëra të tilla si pasuria, fertiliteti, fuqia dhe më shumë, shkruan Metro.co.