Teknika e jashtëzakonshme e golit të Thiagos që u bë virale në internet

8:36 | 25 Nentor 2021

Tifozët e Liverpoolit kanë qenë të lumtur që Thiago Alcantara është kthyer plotësisht në formë në ndeshjet e fundit.

Spanjolli startoi në fitoren 4-0 ndaj Arsenalit në Anfield të shtunën e kaluar në mbrëmje dhe performanca e tij në atë lojë ishte një kujtesë se ai është ende një nga më të mirët në pozicionin e tij.

Aftësia e Thiago-s për të diktuar ritmin e ndeshjeve është pothuajse e pakrahasueshme në ditët e sotme dhe të mërkurën mbrëma, ish-lojtari i Bayern Munichut dëshmoi gjithashtu se mund të shënojë gola jashtëzakonisht të mirë.

Në ndeshjen e Liverpool-it në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve kundër FC Porto, magjistari i vogël spanjoll hapi rezultatin në një stil luksoz në fillim të pjesës së dytë.

Thiago u kap mbi një top të lirë rreth 30 metra larg portës dhe vazhdoi të prodhonte një goditje të hatashme teknike e cila fluturoi në këndin e poshtëm.

Mund të mos shohim një gol më të këndshëm estetikisht në sezonin 2021//22 se ky…

Ajo bëhet gjithnjë e më e bukur me çdo përsëritje të vetme. Mund të kishte qenë tre portierë mes shtyllave për Porton dhe asnjë prej tyre nuk do të kishte arritur afër asaj goditjes së përsosur.

Ky është vetëm goli i dytë që spanjolli ka shënuar për Liverpoolin që nga bashkimi në verën e vitit 2020, i pari që vjen pas asaj në Premier Ligë kundër Southampton në maj. /Lajmi.net/