Tajvani feston martesat e para mes gjinisë së njëjtë

9:44 | 24 Maj 2019

Foto: Reuters

Tajvani festoi sot martesat e para mes të njëjtës gjini gjatë një ceremonie.

Çiftet e të njëjtës gjini u martuan në skena emocionale në Tajvan të premten, martesat e para ligjore në Azi u përshëndetën nga aktivistët si një revolucion social për rajonin.

Parlamenti i Tajvanit miratoi një projekt-ligj javën e kaluar që miratoi martesën e të njëjtit seks, edhe pse masa mund të komplikonte kërkesën e presidentit Tsai Ing-wen për t’u rizgjedhur vitin e ardhshëm, raporton “Cnn”, transmeton lajmi.net.

Më shumë se 160 çifte të gjinisë së njëjtë u martuan të premten, sipas të dhënave të qeverisë, pas viteve të debatit të nxehtë mbi barazinë e martesës që ka ndarë ishullin e vetëqeverisur dhe demokratik.

Njëzet çifte u caktuan të lidhnin nyjën në një zyrë për regjistrimin e martesave në qendër të qytetit Taipei, ku flamurat ylber ishin në shfaqje së bashku me grumbullimin e formave të regjistrimit të emetuara nga qeveria me temë ylber.

“Ndihem shumë me fat që mund ta them këtë me zë të lartë për të gjithë: jam homoseksual dhe jam duke u martuar”, tha Shane Lin, një bukëpjekës 31-vjeçar, i cili me partnerin e tij ishte çifti i parë që u regjistrua në zyrën e Taipei .

“Unë jam jashtëzakonisht krenar për vendin tim Tajvan”, tha Lin i përlotur.

Euforia dhe emocionet në mesin e komunitetit homoseksual të ishullit ishin në ekspozim, pasi çiftet e reja sapo dolën në një qilim me ngjyrë ylber në një park aty pranë, të shikuar nga familjet dhe miqtë, si dhe diplomatët dhe reporterët. /Lajmi.net/