SHBA-të do të vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë për mbështetjen e Asadit – Lajmi.net
SHBA-të do të vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë për mbështetjen e Asadit
Autori: Lajmi.net BotaLajme 19:12, 15 April 2018
Pas një sulmi masiv të SHBA ndaj synimeve siriane më 17 prill, ambasadorja e SHBA në OKB Nikki Haley tha gjatë takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së se Uashingtoni ishte i vendosur për të kryer sulme të reja kundër vendit të Lindjes së Mesme.

Ambasadorja e SHBA në OKB, Nikki Haley, tha për CBS se Uashingtoni po përgatiste sanksione të reja mbi Rusinë lidhur me mbështetjen e Moskës ndaj qeverisë siriane, duke shtuar se masat do të shpalleshin të hënën.

Sipas saj, kufizimet e reja do të ndikojnë në kompanitë që thuhet se “kanë të bëjnë me pajisjet që lidhen me Assadin dhe çdo përdorim të armëve kimike”.

“Dhe kështu mendoj se të gjithë do ta ndiejnë atë në këtë pikë. Mendoj se të gjithë e dinë se kemi dërguar një mesazh të fortë dhe shpresa jonë është që ata ta dëgjojnë atë,” tha Haley, duke iu përgjigjur një pyetjeje për përgjigjen e mundshme të SHBA ndaj mbështetjes ruse në Siri, transmeton lajmi.net.

Pavarësisht nga fakti se Siria kishte shkatërruar të gjithë arsenalin e armëve kimike disa vite më parë, e cila është konfirmuar në mënyrë të përsëritur nga vëzhguesit ndërkombëtarë, Haley akuzoi gjithashtu qeverinë siriane për përdorimin e armëve kimike “më normale dhe se Rusia po e mbulonte këtë , të gjitha që duhet të ndalen “.

Në një intervistë të veçantë me Fox News, Haley tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të tërhiqnin trupat e tyre nga Siria deri në arritjen e qëllimeve të saj në vend. Ajo caktoi tre qëllime kryesore për SHBA-në: të sigurojnë që armët kimike të mos përdoren në asnjë mënyrë që paraqesin rrezik për interesat amerikane, se Daesh * është mundur dhe duke vëzhguar Iranin.

Ajo tha se qëllimi kryesor i Uashingtonit është “të shohin trupat amerikane të kthehen në shtëpi”, por nuk do të largohet “derisa të dimë se i kemi kryer këto gjëra”.

Ajo vazhdoi duke theksuar se Uashingtoni nuk do të mbajë bisedime të drejtpërdrejta me presidentin sirian Bashar al-Assad dhe shtoi se lidhjet e SHBA me Rusinë janë “shumë të tendosura”, pjesërisht për shkak të Sirisë, por SHBA ende shpreson për marrëdhënie më të mira.

Më parë, Presidenti i SHBA, Donald Trump deklaroi se ai dëshiron të kthejë trupat amerikane nga Siria relativisht shpejt, por duket se ata do të vazhdojnë të qendrojnë edhe për një kohë të më të gjatë në Siri. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO