Raiola flet për mundësitë e transferimit të Pogbas te Bayerni

Mino Raiola zbulon se Matthijs de Ligt ishte afër bashkimit me Bayern Munich dhe paralajmëron Juventusin për interesin e mundshëm të bavarezëve për Paul Pogba.

Sport

10/12/2021 16:47

Mesfushori francez do të shohë që kontrata e tij me Manchester United të skadojë në fund të sezonit dhe Juventusi është ndër klubet e interesuara për nënshkrimin e tij si agjent i lirë në verë.

Megjithatë, konkurrenca për nënshkrimin e yllit francez do të jetë e ashpër, me shumë klube të interesuara, përfshirë Bayern Munich.

Sipas agjentit të lojtarit Mino Raiola, bavarezët janë i vetmi klub gjerman që mund të përballojë nënshkrimin e tij.

“Ne kemi shumë oferta për të, duke përfshirë një zgjatje të kontratës. Ne do të shohim se çfarë është më e mira për të”, tha Raiola për ‘Sport 1’.

A kanë marrë ndonjë ofertë nga Bayern Munich?

“Jo ende, por ndoshta do të vijë nesër,” tha ai.

“Duhet ta pyesni Bayernin. Ne përballemi me gjithçka, por Bayern është i vetmi që mund ta përballojë atë. Mendoj se do të dimë më shumë pas dy muajsh.

“I vetmi klub gjerman që mund ta bëjë këtë [nënshkrimi me Pogba] është Bayern Munich. Por edhe ata nuk mund t’i afrohen pagës së Palit. Gjermanët janë në fund të piramidës ndërkombëtare të pagave.

Raiola pohoi gjithashtu se mbrojtësi i Juventusit, De Ligt ishte afër transferimit në Allianz Arena.

“A e dini në të vërtetë se ne pothuajse e sollëm Matthijs de Ligt në Mynih?” tha ai.

“Ne mbajtëm bisedime pozitive dhe është turp që nuk funksionoi në fund”.

De Ligt iu bashkua Juventusit nga Ajax në një marrëveshje prej 85 milionë euro në vitin 2019.

Kontrata e 22-vjeçarit skadon në qershor 2024 dhe, nga vera, ai do të ketë një klauzolë lirimi prej 150 milionë euro të përfshirë në kontratën e tij.

Së fundmi, Raiola diskutoi edhe për të ardhmen e Erling Haaland, i cili nuk ka shanse të kalojë në Serie A në të ardhmen.

“Ai do të bëjë hapin tjetër. Bayern, Real, Barca, City”, tha Raiola.

“Këto janë klubet e mëdha ku ai mund të shkojë. Do të vijë koha dhe këtë e di edhe Borussia Dortmund. Kur? Ndoshta këtë verë, ndoshta tjetër. Por ka një shans të madh që ai të largohet këtë verë.”

Agjenti italian zbuloi se Haaland e kërkoi sepse ai është një fans i madh i Zlatan Ibrahimovic.

“Unë nuk kam zgjedhur një lojtar të vetëm deri më tani,” tha ai.

“Lojtarët po më kërkojnë mua. Ata duan që ne të ndihmojmë dhe të kërkojnë këshilla. Pastaj ulemi dhe shohim se çfarë po ndodh. Ndonjëherë thonë po, ndonjëherë jo. Ndonjëherë anuloj edhe unë.

“Ai [Haaland] ka qenë gjithmonë një tifoz i madh i Zlatanit. Kemi një mik të përbashkët që na bashkoi.

“Ne u takuam, pimë një pije, folëm për pesë minuta dhe shtrënguam duart. Erling donte, unë doja. E kisha parë vetëm në video më parë dhe menjëherë thashë: Më përshtatet, është i çmendur”, ka theksuar Raiola. /Lajmi.net/