Të Infektuar: 4307

Të Shëruar: 2095

Të Vdekur: 94

Pse duhet të lini këpucët jashtë shtëpisë?

12:10 | 26 Mars 2020

26419912-8153619-image-a-52_1585185162113

Specialistët e sëmundjes infektive paralajmërojnë që COVID-19 mund të mbijetojë në thembra të këpucëve deri në pesë ditë, dhe të zbuloni se si t’i pastroni ato siç duhet.

Specialistët e sëmundjes infektive kanë paralajmëruar se COVID-19 mund të jetojë në thembra të këpucëve deri në pesë ditë, me këpucë me më shumë gjasa të mbajnë koronavirus nëse është veshur në zona të ngjeshura si supermarkete, aeroporte ose në transport publik, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Këpucët janë vendi kryesor i shumimit të baktereve, kërpudhave dhe viruseve, por pikat e frymëmarrjes të bartura në ajër nga një person i infektuar me koronavirus ende mund të zbarkojnë kudo në pjesën e sipërme të një këpuce si thembra.

Tavanet janë bërë zakonisht nga materiale të qëndrueshme, sintetike si gome, PVC ose lëkure të veshura me plastikë, të gjitha këto mbajnë nivele të larta të baktereve sepse janë jo poroze, do të thotë se nuk lejojnë të kalojë ajri, lëngu ose lagështia. /Lajmi.net/