Të Infektuar: 1083

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Problem i ri për Assange, edhe një hetim nga Suedia

14:45 | 12 Prill 2019

Julian Assange mund të përballet me një hetim të përtërirë në një pretendim për përdhunim në Suedi.

Bashkëthemeluesi i Wikileaks Julian Assange mund të përballet me një hetim të përtërirë në një pretendim për përdhunim në Suedi.

Kjo vjen pasi ai u arrestua në një akuzë të veçantë në ambasadën ekuadoriane në Londër, ku ai kishte kërkuar azil për shtatë vjet, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Avokati i pretenduar i viktimës tha se do të bënte “gjithçka që mundëm” për të rifilluar hetimin.

Kombet e Bashkuara kërkuan që e drejta e Assange-it për një gjykim të drejtë të respektohet gjatë gjithë procesit të ekstradimit.

Assange 47 vjeç, gjithashtu përballet me një akuzë për konspiracion për të kryer ndërhyrje kompjuterike në SHBA për rolin e tij të dyshuar në një nga rrjedhjet më të mëdha ndonjëherë të sekreteve qeveritare në vitin 2010.

Ai kërkoi strehim në ambasadën e Knightsbridge në vitin 2012 për të shmangur ekstradimin në Suedi për akuzat për sulme seksuale. Por Ekuador tërhoqi papritmas azilin e tij dhe ftoi policinë të arrestonte Assange të enjten. /Lajmi.net/