Të Infektuar: 1147

Të Shëruar: 874

Të Vdekur: 30

Për herë të parë nga janari, Kina nuk shënon asnjë vdekje nga koronavirusi

7:39 | 7 Prill 2020

Kina thotë se nuk ka regjistruar një vdekje të vetme koronavirus në ditën e kaluar.

Ndërsa vdekjet kanë qenë në diapazonin e vetëm shifror për disa ditë – dhe ka pyetje të vazhdueshme në lidhje me vlefshmërinë e të dhënave të Kinës – është një moment simbolik të kesh një zero në atë kategori, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Lajmi i mirë vjen vetëm një ditë para se Wuhan – i cili ishte qendra e shpërthimit të Kinës – do të lehtësojë më tej masat e tij të mbylljes. Njerëzit do të lejohen të largohen nga qyteti për herë të parë që kur u mbyll në 23 janar.

Humbja e dukshme e virusit nga Kina është një titull i mirëpritur për autoritetet. Ai vjen pasi SH.B.A. ka më shumë se 10,000 vdekje të përgjithshme dhe numri më i lartë ditor i vdekjeve nga çdo vend që lufton me virusin.

Pekin gjatë javëve të fundit ka ofruar dhe dërguar ndihmë për vendet e tjera në Azi dhe Evropë që ende po luftojnë me krizat e tyre të viruseve.

Sa i përket infeksioneve të reja, Kina ka raportuar 32 raste të reja për ditën e kaluar – të gjitha ato thotë se janë importuar nga njerëz që vijnë nga jashtë. /Lajmi.net/