Papa Françesku shprehet shumë i shqetësuar për situatën në Siri – Lajmi.net
Papa Françesku shprehet shumë i shqetësuar për situatën në Siri
Autori: Lajmi.net BotaLajme 15:44, 15 April 2018
Papa Françesku u ka bërë thirrje liderëve botërorë të rikthejnë përpjekjet për paqe në Siri, duke thënë se është thellësisht i shqetësuar për planet e dështura që mund t’i kishin dhënë fund përgjakjes.

“U bëj thirrje sërish të gjithë liderëve politikë, që të mbizotërojë drejtësia dhe paqja”, ka thënë ai gjatë adresimit të tij javor.

“Jam thellësisht i shqetësuar për situatën aktuale në botë në të cilën pavarësisht mjeteve në dispozicion për komunitetin ndërkombëtar, është e vështirë të pajtohen të gjitha vendet në favor të paqes në Siri dhe rajone të tjera në botë”, ka thënë ai.

Të dielën e kaluar, Papa ka dënuar sulmin kimik në Siri, duke e cilësuar si pëdorim të pajustifikuar të “instrumenteve të shfarosjes”.

Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania kanë nisur dhjetëra raketa të shtunën në mëngjes drejt Sirisë, si përgjigje ndaj sulmit me armë kimike.

Ky hap është cilësuar intervenimi më i madh nga shtetet Perëndimore kundër Sirisë, e cila mbështetet nga Rusia dhe Irani./REL

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO