Ndërron jetë në moshën 111 vjeç, animuesja kryesore e filmave klasik të Disney – Kush ishte ajo?

10:22 | 13 Tetor 2021

Ajo vazhdoi të punojë si kontrolluese në filmin e shkurtër të animuar Donald në 1959 në Tokën Mathmagic dhe serialin televiziv Popeye the Sailor.

Bota e animacionit ka humbur një legjendë, Ruthie Tompson që vdiq në moshën 111 vjeç.

Tompson, e cila filloi karrierën e saj në Disney si krijuese e vizatimeve në filmin e parë të animuar të Disney, Borëbardha e Shtatë Xhuxhët e vitit 1937.

Ajo gjithashtu punoi në klasikët e Disney si Pinocchio, Dumbo, Bambi dhe Bukuroshja e Fjetur, ndërsa gjithashtu u bë një nga tre gratë e para që u bashkua me Unionin Ndërkombëtar të Fotografëve, Lokal 659 të IATSE, në 1952.

Tompson lindi në 22 korrik 1910 në Portland, Maine dhe u rrit në Boston para se të transferohej në Oakland kur ishte tetë vjeç, dhe në Los Angeles në 1924, pasi nëna e saj u divorcua dhe u martua përsëri.

Tompson përfundoi duke jetuar në të njëjtin bllok me Robert Disney, xhaxhai i Walt dhe Roy Disney, në të cilin ata jetuan kur u transferuan për herë të parë në Los Angeles.

Shtëpia e saj ishte gjithashtu shumë pranë Studio Disney Bros në Kingswell Avenue, me Tompson që ndau një kujtim të hershëm në intervistën e saj Disney Legend në 2000.

Walt u kujtua për Ruthie që kur ishte fëmijë, dhe i ofroi asaj një punë  dhe më pas në Departamentin e Paint në filmin e parë të animuar të studios, filmin klasik të vitit 1937 Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhët.

Ajo vazhdoi të punojë si kontrolluese në filmin e shkurtër të animuar Donald në 1959 në Tokën Mathmagic dhe serialin televiziv Popeye the Sailor. /Lajmi.net/