Mishi i laboratorit pritet të jetë në restorantet e para në vitin 2018 – Lajmi.net
Mishi i laboratorit pritet të jetë në restorantet e para në vitin 2018
Autori: Lajmi.net Auto & TekBotaTeknologji 20:43, 7 March 2018
Mishi mund të prodhohet duke përhapur qelizat staminale të kafshëve në laborator. Restorantet e para mund të fillojnë këtë vit.

Hulumtuesit në mbarë botën po punojnë për të prodhuar mish në laborator. Kjo punon duke krijuar kultura të qelizave burimore, të cilat pastaj janë të diferencuara në laborator në fibra muskulore që rriten në një copë mishi . “Ata po fillojnë të ndahen dhe të bëjnë inde të reja, të cilat ne lejojmë të ndodhin derisa të kemi triliona qeliza”, thotë Mark Post , CEO i Mosa Meats, transmeton lajmi.net.

Sa i përket shijes dhe cilësisë, hulumtimi ka përparuar deri tani, që testuesit individualë, siç është autori Bruce Friedrich , i cili shkruan libra mbi të ardhmen e pastër të mishit, thotë se nuk ka më dallime nga mishi i zakonshëm.

Çmimi për një hamburger me mish laborator do të jetë rreth 11 dollarë (rreth 9 euro). Kjo do të ishte një reduktim i konsiderueshëm i çmimeve: hamburgeri i parë nga kultura e qelizave të mishit në vitin 2013 do të kushtonte rreth 330,000 dollarë amerikanë (rreth 268,000 euro). Administrata amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA) ka njoftuar kohët e fundit se nëse konsumohet si duhet, nuk do të ngrejë shqetësime për sigurinë.

Në ndërkohë, prodhuesit e mëdhenj të mishit janë gjithashtu të interesuar në këtë teknologji. Mbarështuesit e kafshëve, megjithatë, janë më pak të kënaqur me këtë ide dhe argumentojnë se qelizat burimore ende duhet të rrjedhin nga kafshët.

Mishi Laboratori duhet të jetë në gjendje për të reduktuar emetimet e gazit në prodhimin e mishit nga 78 në 96 për qind. Konsumi i energjisë duhet të reduktohet nga shtatë deri në 45 për qind, kërkesa për tokë edhe me 99 për qind. Konsumi i ujit gjithashtu mund të binte nga 82 në 96 për qind.  /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO