Të Infektuar: 1147

Të Shëruar: 874

Të Vdekur: 30

Mercedes ndihmon me pajisje për frymëmarrje për pacientët me koronavirus

14:07 | 1 Prill 2020

Ekipet e Formula Një janë ndër firmat britanike që bashkojnë forcat për të siguruar spitalet me pajisje jetike për pacientët COVID-19.

Ekipi i Mercedes F1 ka ndihmuar në zhvillimin e një ndihme frymëmarrjeje për të mbajtur pacientët nga koronavirus jashtë kujdesit intensiv, me një mori skuadrash të tjera rivale që janë futur për të siguruar spitalet në Mbretërinë e Bashkuar me mijëra ventilatorë shtesë, shkruan Sky News, transmeton lajmi.net.

Klinikë dhe inxhinierë mekanikë nga University College London punuan me Mercedes për të krijuar pajisjen e vazhdueshme pozitive të presionit të rrugëve të frymëmarrjes (CPAP).

Profesori Mervyn Singer, një konsulent për kujdesin kritik në Spitalin UCL, tha: “Këto pajisje do të ndihmojnë për të shpëtuar jetën duke siguruar që ventilatorët, të përdoren vetëm për personat më të sëmurë”. /Lajmi.net/