Kripto-valutat janë duke u rikuperuar pas rënies së çmimeve – Lajmi.net
Kripto-valutat janë duke u rikuperuar pas rënies së çmimeve
Autori: Lajmi.net Auto & TekKriptovalutat 10:09, 8 February 2018
Kripto-valuta më e njohur Bitcoin u rrit të mërkurën nga 10 përqind në 8,500 dollarë amerikanë.

Shumë valuta digjitale janë rikuperuar dukshëm të mërkurën nga rënia e tyre e mprehtë  javët e fundit. Kripto-valuta më e vjetër dhe më e njohur i këtij lloji, Bitcoin , kushtoi në fillim të pasdites në bursën e madhe Bitstamp rreth 8.500 dollarë amerikanë (6.894,31 euro). Kjo ishte rreth dhjetë për qind më shumë se një ditë më parë, transmeton lajmi.net.

Të martën, bitcoin kishte rënë në vetëm nën $ 6,000 deri në nivelin më të ulët që nga mesi i nëntorit. Ai arriti pikën e tij të përkohshme të ulët në zbritjen aktuale. Që nga mesi i dhjetorit, kur arriti një rekord prej rreth 20,000 dollarë, Bitcoin kishte humburderi në 70 përqind të vlerës së saj. Ndërkohë, rimëkëmbja aktuale po prek gjithashtu shumë monedha të tjera digjitale, të tilla si Ether ose Ripple, të cilat, si Bitcoin, kanë qenë nën presion të konsiderueshëm për javë të tëra.

Asnjë ndalim

Rregullimi i afërt i tregtisë së deritashme të pakontrolluar është konsideruar prej kohësh si rreziku më i madh i çmimeve për monedhat dixhitale . Me gjithnjë e më shumë qeveri që shkojnë në atë drejtim, vlera e tregut prej rreth 1,500 monedhe dixhitale ka kaluar më shumë se 400 miliardë dollarë gjatë muajve të fundit. Sipas mendimit të bankës amerikane të investimeve Goldman Sachs, vetëm pak prej numrit të tanishëm të monedhave kripto do të mbesin përfundimisht. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO