Të Infektuar: 3508

Të Shëruar: 1902

Të Vdekur: 75

Kosova nuk hap kufijtë ajror, rivlerësimi bëhet pas një jave

19:01 | 31 Maj 2020

Pas mbledhjes së qeverisë në detyrë para medieve kanë dalë kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë Arben Vitia.

Ministri në detyrë ka thënë se faza e tretë në Kosovë do të fillojë të zbatohet nga data 1 qershor.

Albin Kurti dhe Arben Vitia mbajnë konferencë për media

Albin Kurti dhe Arben Vitia mbajnë konferencë për media

Gepostet von lajmi.net am Sonntag, 31. Mai 2020

Vitia tha se së bashku me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë kanë bërë analiza në terren se ende ekziston rreziku nga pandemia, mirëpo faza e rrezikshme tashmë ka kaluar.

“Janë marrë rekomandime nga ministritë përkatëse dhe sot jam i lumtur qe po e hapim fazën e tretë që do të filloj nga nesër, më 1 qershor”, ka thënë ai.

Faza e tretë e qeverisë së Republikës së Kosovës përfshinë hapjen e çerdheve, kafiterive, bareve dhe restoranteve, kufijve tokësor ndërsa pas një jave do të rivlerësohet gjendja për kufijtë ajror.

Gjithashtu në vendim është përfshirë dhe operimi i taksive.

Ndryshe, mbledhja e Qeverisë në detyrë është mbajtur pa prezencën e ministrave nga radhët e LDK-së, parti kjo që ka marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re, pas vendimit të Kushtetueses që i ka dhënë të drejtën dekretit të presidentit Hashim Thaçi për emrin e mandatarit Avdullah Hoti. /Lajmi.net/