Koreja e Veriut akuzon Shtetet e Bashkuara për sanksione të “ngutura” – Lajmi.net
Koreja e Veriut akuzon Shtetet e Bashkuara për sanksione të “ngutura”
Autori: Lajmi.net BotaLajme 20:18, 9 August 2018
Koreja e Veriut ka reaguar pasi që Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar të vendosin sanksione ndërkombëtare ndaj Penianit.

Ata i kanë quajtur përpjekjet amerikane si të ngutura pasi që kjo e fundit ka bërë hapa dhe përparim drejt denuklearizimit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Madje zyrtarët e shtetit diktatorial kanë bërë të ditur se nuk mund të pritet një përparim i madh i procesit të denuklearizimit nëse Washningtoni vazhdon ta ndjekë “skenarin e vjetër”.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme ka deklaruar për KCNA-në shtetërore se Koreja e Veriut është ende e gatshme ta zbatoj marrëveshjen e rëndësishme të 12 qershorit në Singapor, që u arrit midis Donald Trump dhe Kim Jong Un.

Të dy palët u pajtuan që të punojnë drejt denuklearizimit të Korësë Veriore. Mirëpo insistimi i Shteteve të Bashkuara se sanksionet duhet të vazhdojnë edhe gjatë negociatave me koreanoveriorët, e kanë bërë të vështirë përmbushjen e kësaj marrëveshje.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO