Këshillohen bankat qendrore që të këmbejnë monedha – Lajmi.net
Këshillohen bankat qendrore që të këmbejnë monedha
Autori: Lajmi.net Auto & TekKriptovalutat 12:14, 8 February 2018
Pagesat mund të jenë më të shpejta dhe më të lira - qasje më e lehtë në shërbimet e pagesave për tregjet në zhvillim

Bankat qendrore duhet të përdorin monedha dixhitale për pagesat ndërkufitare . Kjo mund të përshpejtojë transaksionet dhe të minimizojë taksat, thanë ekspertë nga Akademia Kineze e Shkencave Sociale pro-qeveritare në një studim të lëshuar të mërkurën, transmeton lajmi.net.

“Përveç kësaj, vendet në zhvillim do të kenë qasje të drejtë dhe të lehtë në këto shërbime.”

Për këtë sistem të pagesave digjitale, mund të përftohen tre variante, shkruan hulumtuesi. Futja e një kripto-valute të tillë do të ishte një konkurs për sistemin ekzistues të përpunimit të pagesave Swift .

Monedhat digjitale si Bitcoin mund të transferohen në mbarë botën brenda disa sekondave. Detajet e transaksioneve ruhen në një databazë të quajtur blockchain . Kjo teknologji konsiderohet e sigurt. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO