Jeff Bezos bën realitet ëndrrën më të madhe të tij dhe të shumë njerëzve

15:31 | 8 Qershor 2021

Bezos tha se të shkosh në një udhëtim është diçka e madhe për të.

Jeff Bezos po përgatitet të shkojë jashtë kësaj bote. Blue Origin, kompania e prodhimit të hapësirës ajrore dhe fluturimeve hapësinore e themeluar nga miliarderi Amazon në 2000, njoftoi se Bezos dhe vëllai i tij, Mark, po përgatiten të fluturojnë në hapësirë në 20 korrik në udhëtimin e parë njerëzor me New Shepard, transmeton lajmi.net.

Ata gjithashtu do të sjellin fituesin e një ankandi, me ofertat tashmë në 2.8 milion dollarë me rreth 6,000 hyrje në 143 vende, tha Blue Origin.

Shuma e lartë e ofertës do t’i dhurohet Klubit për të Ardhmen, i cili është fondacioni Blue Origin që inkurajon karrierën e STEM “për të ndihmuar shpikjen e së ardhmes së jetës në hapësirë”.

“Që kur kam qenë 5 vjeç, kam ëndërruar për të udhëtuar në hapësirë. Në 20 korrik, do të ndërmarrë këtë udhëtim me vëllain tim.

Aventura më e madhe me shokun tim të ngushtë”, shkroi Bezos në Instagram, pasi bëri publik njoftimin.

Bezos tha se të shkosh në një udhëtim është diçka e madhe për të.

“Mendoj se do të jetë diçka shumë domethënëse që do të kem me vete vëllain tim atje”, është shprehur ai ndër të tjera.

Sipas njoftimit zyrtar, New Shepard mban 6 astronautë, por duke qenë se anije kozmike është autonome, nuk ka pilot dhe të gjithë do të jenë pasagjerë. /Lajmi.net/