Ish-futbollisti i Chelseas: Tifozët e klubit do ta falin Lukakun vetëm në këtë mënyrë

Sulmuesi i Chelseat Romelu Lukaku është rikthyer në grup pasi një intervistë shpërthyese i kushtoi atij vendin e tij në ekip për barazimin e fundit me Liverpool-in, por ish-mbrojtësi i Bluve, William Gallas, beson se ka vetëm një mënyrë që belgu të fitojë faljen nga tifozët.

Sport

15/01/2022 09:57

Lukaku iu bashkua Chelseat në një lëvizje rekord të klubit gjatë verës, por u thirr për bisedime përballjeje me menaxherin Thomas Tuchel pasi vuri në dyshim taktikat e shefit gjatë një interviste me ‘Sky Sport Italia’.

“Këto janë pika shumë të rëndësishme për të kuptuar se nuk është aq i madh sa njerëzit dëshirojnë të jetë”, tha Tuchel pasi Lukaku i dha ato deklarata.

“Nuk është gjithashtu i vogël, por mjaftueshëm i vogël për të qëndruar i qetë, për të pranuar një falje dhe për të ecur përpara”.

Dhe Gallas, ndërsa pranoi komentet e Lukakut nuk ishin “të zgjuara”, beson se ka një zgjidhje të thjeshtë.

“Unë nuk mendoj se ishte shumë e zgjuar për të të fliste për Tuchel dhe taktikat e tij.” Gallas i tha ‘Genting Casino’, duke shtuar se “Lojtarët duhet të jenë shumë të kujdesshëm për atë që thonë. Ka kaq shumë interes mediatik për absolutisht gjithçka.”

“Ai ka marrë dënimin e tij dhe ka mësuar prej tij. Më e rëndësishmja është se si ai përgjigjet”, vazhdoi francezi.

“Ai duhet të jetë i përqendruar dhe i gatshëm për ekipin e tij. Ai duhet të fillojë të shënojë gola për Chelsean”.

Lukaku ka shënuar një herë në tre ndeshje që nga kthimi në skuadrën e Tuchel, duke gjetur rrjetën në fitoren e Kupës FA ndaj Chesterfield dhe Gallas – i cili fitoi dy tituj të Premier League me Chelsean – sugjeroi se duhet ta ndjekë atë me gola më të rregullt.

“Njerëzit në Chelsea do të falin vetëm nëse ai fillon të performojë në nivelin që ne kemi pritur prej tij,” tha ai.

“Tifozët e Chelseat nuk do ta harrojnë atë që ai tha nëse ai nuk fillon të shënojë gola dhe të japë paraqitje fituese.

“Kur je [një lojtar i mirë] duhet të përshtatesh me çdo sistem dhe duhet të shënosh gola. Kjo është ajo që pritet nga ti”.

Goli kundër Chesterfield ishte i teti i Lukakut në të gjitha garat që nga kthimi në Chelsea, shtatë vjet pasi periudha e tij e parë me klubin përfundoi.

Megjithatë, ai ka shumë rrugë për të bërë përpara se të përputhet me shifrat që postoi në dy vjet si lojtar i Interit.

28-vjeçari shënoi 64 gola në dy sezone në Itali, duke bërë që Chelsea të ndahej me 97.5 milionë funte për ta rikthyer atë në Stamford Bridge, me 47 prej tyre të ardhur në Serie A.

Ai nisi të dyja ndeshjet gjysmëfinale të Kupës Carabao kundër Tottenham Hotspur, duke plotësuar 90 minuta në të dyja rastet, por nuk arriti të gjente rrjetën në asnjërën ndeshje. /Lajmi.net/