Inzaghi: Ishte ndeshja jonë e tretë në gjashtë ditë, treguam karakter të madh dhe luajtëm futboll të mirë

23:26 | 27 Nentor 2021

Simone Inzaghi pranon se Interi është “në një periudhë të mirë forme” pasi mundi Venezia-n dhe largon ata që mendonin se ky do të ishte “një sezon kalimtar” vetëm duke u përpjekur të qëndronte në këmbë.

“Nerazzurrët” ishin jashtëzakonisht solidë, duke marrë epërsinë pas periudhave të gjata të posedimit me një goditje të Hakan Calhanoglu nga jashtë zonës.

Ata qëndruan nën presion pas pushimit, duke dyfishuar epërsinë e tyre me një penallti të Lautaro Martinez në minutën shtesë.

“Është një periudhë e mirë e formës, ishte ndeshja jonë e tretë në gjashtë ditë, por ne treguam karakter të madh dhe luajtëm futboll të mirë”, tha Inzaghi për ‘Sky Sport Italia’.

“I vetmi negativ është se ne duhet të kishim shënuar golin e dytë më herët, sepse Venezia është një nga surprizat e sezonit dhe nuk është mirë ta lëmë hapur.

“Ne jemi Interi, duhet ta kishim vrarë ndeshjen më herët, por në rrethanat ne jemi të lumtur”.

Pas largimit të Antonio Conte, Romelu Lukaku dhe Achraf Hakimi, shumë prisnin që Interi të kishte vështirësi këtë sezon, por Inzaghi tashmë ka bërë më mirë se paraardhësi i tij, të paktën në Evropë.

“Unë e konsideroj një kompliment. Interi është kampion i Italisë, disa thanë se ky do të ishte një vit kalimtar, një vit i fokusuar vetëm në shpëtimin e klubit, por unë erdha këtu për të gjetur një klub që më mbështet në gjithçka dhe një skuadër djemsh të jashtëzakonshëm.

“Ne sollëm lojtarë të përshtatshëm për projektin. Arritëm në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, që ishte objektivi i parë dhe do të shkojmë te Real Madrid me synimin për të zënë vendin e parë në grup”.

Inzaghi u pyet nëse ai u kishte thënë lojtarëve në fazën përgatitore se ata duhet të dëshmojnë se mund të fitojnë edhe pa Lukakun dhe Hakimin?

“Nuk kishte nevojë për këtë. Unë stërvit disa lojtarë të mëdhenj që janë mbi të gjitha djem të mëdhenj. Eriksen është një tjetër që ishte fantastik në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar dhe ne jemi pa të.

“Është një proces rritjeje, ne sollëm lojtarë që janë funksionalë për idenë tonë për futbollin dhe ne vazhdojmë.

“Shpresojmë që Matteo Darmian të mos ketë ndonjë gjë serioze, ne jemi pak të shqetësuar sepse ai ndjeu një tërheqje dhe kërkoi të largohej”, ka përfunduar Inzaghi. /Lajmi.net/