Haaland i jashtëzakonshëm, vendos dy rekorde në Bundesliga

18:25 | 27 Nentor 2021

Sulmuesit iu deshën vetëm tetë minuta për t’u kthyer në formë, duke vendosur figura të dyfishta të golave në Bundesliga këtë sezon.

Erling Haaland nuk humbi kohë për të rifilluar atë që di të bëjë më së miri për Borussia Dortmundin, pasi ai gjeti rrjetën në paraqitjen e tij të parë pas një periudhe jashtë fushe me lëndim, dhe në proces theu dy rekorde të Bundesligës.

Norvegjezi doli në fushë të shtunën si zëvendësues i vonë kundër Wolfsburgut në Bundesligë.

Atij iu deshën më pak se 10 minuta për të lënë shenjën e tij, ndërsa mysafirët arritën në një fitore 3-1.

Kthimi i Haaland në stol për fundjavë ishte një nxitje e madhe për Dortmundin, i cili luftoi pa prekjen e tij të jashtëzakonshme të shënimit.

Ai pritej të humbiste pjesën tjetër të dhjetorit për shkak të një dëmtimi në kofshë, por ishte mjaftueshëm i aftë për të bërë skuadrën e Marco Rose ditën e ndeshjes pas më shumë se një muaji jashtë fushës.

Sulmuesi u fut në lojë në minutën e 72-të për Donyell Malen, me Dortmundin 2-1 në avantazh falë golave ​​të sulmuesit holandez dhe Emre Can.

Pasi kishin kaluar tetë minuta, Haaland zgjeroi epërsinë, duke shënuar rikthimin perfekt në detyrat e ekipit të parë.

Numri i tij në Bundesligë tani qëndron në 10 gola në vetëm shtatë ndeshje, me vetëm Robert Lewandowskin që ka shënuar më shumë.

Ky ishte goli i tij i 50-të në po aq paraqitje në Bundesligë – asnjë lojtar nuk e ka arritur shifrën e golave ​​prej gjysmë shekulli më shpejt se 21-vjeçari norvegjez.

Ndërkohë që Haaland gjithashtu u bë lojtari më i ri që i shënon 50 gola në Bundesliga, duke e bërë këtë në 21 vite, 4 muaj e 6 ditë. /Lajmi.net/