Haaland i jashtëzakonshëm, vendos dy rekorde në Bundesliga

Sulmuesit iu deshën vetëm tetë minuta për t'u kthyer në formë, duke vendosur figura të dyfishta të golave në Bundesliga këtë sezon.

27/11/2021 18:25

Erling Haaland nuk humbi kohë për të rifilluar atë që di të bëjë më së miri për Borussia Dortmundin, pasi ai gjeti rrjetën në paraqitjen e tij të parë pas një periudhe jashtë fushe me lëndim, dhe në proces theu dy rekorde të Bundesligës.

Norvegjezi doli në fushë të shtunën si zëvendësues i vonë kundër Wolfsburgut në Bundesligë.

Atij iu deshën më pak se 10 minuta për të lënë shenjën e tij, ndërsa mysafirët arritën në një fitore 3-1.

Kthimi i Haaland në stol për fundjavë ishte një nxitje e madhe për Dortmundin, i cili luftoi pa prekjen e tij të jashtëzakonshme të shënimit.

Ai pritej të humbiste pjesën tjetër të dhjetorit për shkak të një dëmtimi në kofshë, por ishte mjaftueshëm i aftë për të bërë skuadrën e Marco Rose ditën e ndeshjes pas më shumë se një muaji jashtë fushës.

Sulmuesi u fut në lojë në minutën e 72-të për Donyell Malen, me Dortmundin 2-1 në avantazh falë golave ​​të sulmuesit holandez dhe Emre Can.

Pasi kishin kaluar tetë minuta, Haaland zgjeroi epërsinë, duke shënuar rikthimin perfekt në detyrat e ekipit të parë.

Numri i tij në Bundesligë tani qëndron në 10 gola në vetëm shtatë ndeshje, me vetëm Robert Lewandowskin që ka shënuar më shumë.

Ky ishte goli i tij i 50-të në po aq paraqitje në Bundesligë – asnjë lojtar nuk e ka arritur shifrën e golave ​​prej gjysmë shekulli më shpejt se 21-vjeçari norvegjez.

Ndërkohë që Haaland gjithashtu u bë lojtari më i ri që i shënon 50 gola në Bundesliga, duke e bërë këtë në 21 vite, 4 muaj e 6 ditë. /Lajmi.net/