Franca thotë se dëshmitë e sulmit në Duma “ka gjasa të zhduken” – Lajmi.net
Franca thotë se dëshmitë e sulmit në Duma “ka gjasa të zhduken”
Autori: Lajmi.net BotaLajme 15:07, 17 April 2018
Qeveria franceze thotë se ka “shumë gjasa” që dëshmitë për sulmin e dyshuar kimik në Duma të Sirisë të “zhduken” përpara se ekspertët të arrijnë në atë zonë.
Duke akuzuar Rusinë dhe Moskën për mohimin e qasjes së ekspertëve në Duma që të kryejnë hetime, lidhur me sulmin e dyshuar kimik, Minsitria e Jashtme e Francës tha se “ka shumë gjasa që dëshmitë dhe elementet esenciale do të zhduken nga vendngjarja, e cila kontrollohet nga ushtritë e Rusisë dhe Sirisë”, transmeton agjencia AFP.

Rusia ka mohuar se ka tentuar që të pengojë hetimin dhe ka thënë se inspektorët e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike, do të vizitojnë Dumën të mërkurën.

Në deklaratën e ministrisë franceze po ashtu thuhet se “është e rëndësishme që Siria të mundësojë qasje të pakufizuar, sipas kërkesës së Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike”, në mënyrë që inspektorët e kësaj organizate të vizitojnë vendin ku ndodhi sulmi i dyshuar kimik dhe të intervistojnë njerëzit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO