Franca e thërret ambasadorin turk pas deklaratave të Erdoganit për Macron

Franca ka reaguar pas deklaratës së presidenti turk, Tayip Erdogan, i cili tha se homologu i tij francez, Emanuel Macron ka nevojë për trajtim mental për qëndrimin e tij ndaj myslimanëve.

Bota

24/10/2020 23:21

Me këtë rast, autoritetet shtetërore franceze kanë thirrur ambasadorin turk, transmeton lajmi.net.

Zyra e Macronit ndërkaq ka reaguar duke thënë se zemërimi dhe fyerja nuk është një metodë.

Reagimi i Erdogan vjen pasi që para pak ditësh Macron kishte deklaruar për myslimanët në Francë se po krijojnë një separatizëm islamik. /Lajmi.net/