Finalja e “Euro 2020”: UEFA nis procedurë disiplinore për ngjarjet e “Wembley”

UEFA ka hapur procedurë disiplinorë kundër Federatës së Futbollit për sigurinë e bërë në finalen e "Euro 2020".

Sport

03/08/2021 18:56

Muajin e kaluar, një hetim nisi nga UEFA që punësoi inspektorë etikë dhe disiplinorë që të gjejnë problemet, transmeton lajmi.net.

Tifozët ‘luftuan’ mes vete sa që u nevojit ndërhyrja e policisë.

UEFA tha se procedimet kundër FA ishin rezultat i “mungesës së rendit ose disiplinës nga mbështetësit e saj”.

Shefi ekzekutiv i FA-së, Mark Bullingham, u kërkoi falje tifozëve duke thënë se ekipi i sigurisë “nuk kishte parë kurrë diçka të tillë”.

Anglia humbi nga Italia në finale pas gjuajtjes së penalltive pasi ndeshja përfundoi 1-1 edhe pas kohës shtesë./Lajmi.net/