Fauli më i çuditshëm i dhënë akordohet në Spanjë – Kroos nuk mundi t’iu besojë syve

Toni Kroos mbeti i tronditur pasi mesfushori i Real Madrid mori një karton të verdhë për një 'faul fantazmë' ndaj Tete Morente të Elche në fitoren e tyre në Copa del Rey të enjten.

21/01/2022 18:58

Mesfushori gjerman hyri për një sfidë në fund të pjesës së dytë, por nuk arriti të lidhte as me topin, as me njeriun, por zëvendësuesi i Elche, Morente, ra në tokë dhe gjyqtari Jorge Figueroa Vazquez shpërtheu për një goditje dënimi.

Përsëritjet konfirmuan se Kroos nuk ishte askund afër Morentes kur ai shkoi në tokë dhe protestoi për pafajësinë e tij me zyrtarin, i cili i tregoi një karton të verdhë ndërsa ai u ankua për thirrjen.

Kroos do të përfundonte duke u zëvendësuar në kohën shtesë, pasi lojtarët e Carlo Ancelotti u penguan në një barazim 0-0, gjë që detyroi një periudhë shtesë prej 30 minutash.

Më pas, Los Blancos mbetën prapa pak para pjesës së parë në periudhën shtesë, pasi zëvendësuesi Gonzalo Verdu e çoi Elchen në një epërsi shokuese, vetëm pak çaste pasi mbrojtësi i Realit, Marcelo u përjashtua për karton të kuq.

Por djemtë e Ancelottit ishin në gjendje të kthenin epërsinë në 15-minutën e dytë, pasi Isco gjuajti në barazimin, përpara se Eden Hazard të shënonte golin e dytë, shtatë minuta më vonë për të përfunduar rikthimin.

Reali është tani në fazën çerekfinale të kampionatit më prestigjioz të futbollit spanjoll, me skuadrën e Ancelottit tani favorit të madh për të fituar trofeun. /Lajmi.net/