Edhe një basketbollist detyrohet të largohet nga ekipi i SHBA-së

15:51 | 25 Gusht 2019

Ekipi basketbollistik i SHBA-së sapo ka konfirmuar se anëtari i Los Angeles Lakers, Kyle Kuzma ka vendosur të tërhiqet nga skuadra pas një lëndimi që pësoi gjatë humbjes së tyre historike ndaj Australisë të shtunën.

Ndërsa amerikanët do të jenë akoma një skuadër e frikshme për turneun e ardhshëm të Kupës së Botës FIBA ​​në Kinë që fillon javën e ardhshme, Kuzma do të jetë një humbje e konsiderueshme për një skuadër që shumë mendojnë se aktualisht kanë mungesë të fuqisë së yjeve.

Të enjten, 24-vjeçari ishte pjesë e ndeshjes mes Australisë dhe SHBA-së, duke regjistruar 12 pikë, katër tre pikësh, dy kërcime dhe një vjedhje në vetëm 19 minuta lojë, përcjell lajmi.net.

Sidoqoftë, Kuzma duket se ka pësuar një problem në kyçin e këmbës midis asaj ndeshje dhe të shtunës, gjë që e detyroi atë të humbasë në ‘ndeshjen e kthimit’.

Dëmtimi duket të jetë i vogël, dhe kjo nuk duhet të jetë një shkak shqetësimi për Lakers që të ecin përpara.

Megjithë mungesën e Kuzmas, ekipi i Amerikës do të ketë akoma disa opsione mjaft të mira me Myles Turner, Brook Lopez dhe Mason Plumlee akoma në dispozicion për trajnerin kryesor Gregg Popovich.

Ky nuk është saktësisht ‘ekipi i ëndrrave’, por amerikanët do të vijnë akoma si favorit për të marrë medaljen e artë në turneun e ardhshëm ndërkombëtar. /Lajmi.net/