CIES zbulon listën e lojtarëve të ri më të vlefshëm në botë – dominim nga Premier Liga

Gjysma e top 10 futbollistëve të rinj më të vlefshëm në botë janë ose anglezë ose luajnë në Premier Ligë. 

Sport

09/12/2021 22:43

Shifrat e reja nga Observatori i Futbollit CIES nënvizojnë dominimin aktual të lojës angleze dhe suksesin e rrugëve të zhvillimit të lojtarëve në klubet kryesore.

Analiza vlerëson vlerën e transferimit të janarit për 60 lojtarë që janë nën moshën 23 vjeç në pesë ligat kryesore evropiane, të cilat janë më të pasurat në botë. Premier Liga ka pjesën më të madhe të listës me 17 yje të rinj në përgjithësi.

Dhe kur bëhet fjalë për top 10, liga më e mirë angleze dominon me Phil Foden (21) të Manchester City dhe Ferran Torres (21) dhe Jadon Sancho i Manchester United, (21) dhe Mason Greenwood (20) të gjithë, së bashku me një anglez tjetër në Jude Bellingham (18), që luan te Borussia Dortmund.

Nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh se produkti më i vlefshëm në futboll janë golat, top 10 futbollistët e rinj më të shtrenjtë dominohen nga sulmuesit.

Në krye të grupit janë Erling Haaland i Borussia Dortmund (21), Vinicius Jnr i Real Madrid (21) dhe Foden, të cilët CIES vlerëson se do të kushtonin 128 milionë funte në dritaren e janarit, me Greenwood, Sancho dhe Torres pas tyre.

Kylian Mbappe normalisht pritet të kryesojë të gjithë listën, por kontrata e tij në rënie me PSG do të thotë se ai ka të drejtë për një transferim të lirë verën e ardhshme, kështu që vlera e tij aktuale e transferimit është zvogëluar.

Lojtarët e mesfushës sulmuese gjithashtu shfaqen, me adoleshentin e famshëm të Bayer Leverkusen, Florian Wirtz (18) dhe Pedri të Barcelonës (19) të renditur respektivisht në vendin e pestë dhe të gjashtë.

Wirtz mbajti rekordin e golashënuesit më të ri në historinë e Bundesligës në moshën 17 vjeç e 34 ditë kur shënoi një golashënues kundër Bayern Munich sezonin e kaluar, dhe tani qëndron i dyti në listën e të gjitha kohërave, pas Youssoufa Moukoko të Borussia Dortmund.

Bellingham, një mesfushor “box-to-box”, është në nëntë dhe i vetmi mbrojtës që hyn në top 10 është mbrojtësi i krahut fluturues i Bayern Munich, Alphonso Davies (21).

Dominimi i lojtarëve anglezë dhe Premier Ligës në listën e lojtarëve të rinj më të vlefshëm, veçanërisht në top 10, pasqyron ndikimin e Planit të Performancës së Lojtarëve Elite, i prezantuar në vitin 2012 nga top liga në kombinim me EFL dhe FA.

Plani fokusohet te lojtarët nga mosha 9 deri në 23 vjeç dhe përfshin përmirësimin e standardeve në akademi, ofrimin e lojërave dhe turneve me cilësi të lartë, si dhe sigurimin e një edukimi cilësor për të rinjtë.

Ndër ata që përfitojnë janë Reece James (21) i Chelsea-t, Mason Mount (22) dhe Trevoh Chalobah (22), të cilët të gjithë shfaqen në listën e gjatë të lojtarëve të rinj me vlerë të prodhuar nga CIES.

Curtis Jones i Liverpool (20), Declan Rice i West Ham (22) dhe Emile Smith Rowe i Arsenalit (21) janë gjithashtu të shquar. Renditja tregon gjithashtu aftësinë e klubeve të Premier League për të tunduar talentet, qofshin këta lojtarë anglezë që janë joshur përsëri në vendin e tyre të lindjes, si Sancho, apo yje të rinj të huaj, si Torres.

Premier League konsiderohet gjerësisht si gara më e fortë në Evropë, sigurisht në fuqinë financiare, dhe ndoshta edhe në konkurrencë.

Sulmuesi i Liverpool, Mo Salah ishte i fundit që pohoi këtë pikëpamje. Pas fitores 1-0 të Reds kundër Wolves të shtunën, Salah diskutoi të ardhmen e tij dhe dëshirën për të qëndruar në Angli.

“Preferoj të qëndroj në Premier Ligë pasi është liga më e fortë në botë”, tha Salah.

Dhe menaxheri i tij, Jurgen Klopp, shprehu një ndjenjë të ngjashme muajin e kaluar. “Premier Liga është më e vështira në futbollin botëror”, tha Klopp. “Kjo ligë është e pabesueshme.

“Kur isha në Gjermani njerëzit folën për ligën më të mirë në botë – disa njerëz menduan se mund të ishte Gjermania. Jo, nuk është… Mund të jetë Spanja; ndoshta ka pasur raste që ka qenë Italia; por prej disa vitesh me siguri që është Premier Liga. Nuk ka asnjë dyshim për këtë.’

Të ardhurat e fituara nga klubet e Premier Ligës në 2018-19 arritën në 5.9 miliardë £, krahasuar me rivalët e tyre më të afërt në La Liga, që sollën 3.4 miliardë £.

Ndikimi i rrugëve të zhvillimit të lojtarëve dhe muskuli financiar i klubeve angleze tani po shihet në garat evropiane.

Jo vetëm që skuadrat angleze e kanë fituar Ligën e Kampionëve dy herë në tre vitet e fundit, duke thyer monopolin spanjoll të turneut, tre nga pesë klubet më të mira dhe katër nga 10 klubet më të mira në renditjen e UEFA-s janë tani nga këto brigje.

Manchester City, Liverpool dhe Chelsea rreshtohen pas Bayern Munich me Manchester United të renditur në vendin e nëntë.

Pesë vjet më parë, renditja dukej shumë ndryshe. Në 2016-17, vetëm Chelsea hyri në top 10 dhe u rendit në vendin e 10-të. /Lajmi.net/