Çfarë domethënie kanë shkronjat ‘AMG’ ? – Lajmi.net
Çfarë domethënie kanë shkronjat ‘AMG’ ?
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 16:28, 22 December 2017
AMG është divizion i performancave të larta në automjetet Merecedes-Benz.

AMG angazhon në mënyrë të pavarur inxhinierë, prodhon dhe personalizon automjete të Benz-it.

Modelet AMG zakonisht kanë pamje më agresive, një nivel më të lartë të performancës, trajtim më të mirë, stabilitet më të mirë dhe përdorim më të gjerë të fibrave të karbonit sesa homologët e tyre të rregullt Mercedes-Benz.

Ne vitin 1967, inxhinierët Hans-Werner Aufrecht (A në AMG) dhe Erhard Melcher (M në AMG) krijuan kompaninë e tyre pas ndërtimit të Mercedes-Benz 300 SE të parë për kampionatin gjerman të garave, në qytetin e tyre të lindjes Großaspach (G në AMG).

Pra shkronjat “AMG” qëndrojnë për Aufrecht, Melcher dhe Großaspach.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO