Bartomeu: Messi kishte kohë deri më 10 qershor për të thënë se donte të largohej

Presidenti i Barcelonës, Jose Maria Bartomeu ka mohuar akuzat se ai donte të largonte Messin nga Barcelona për të zvogëluar rrogat e klubit.

Sport

27/10/2020 09:32

Dje pritej që Bartomeu të jepte dorëheqjen , por kjo nuk ndodhi. Tani duket se Bartomeu po përpiqet të përmirësojë marrëdhëniet me Messin, i cili nuk e kurseu atë nga kritikat e ashpra para fillimit të sezonit.

“Vendosa të mos hyj në një diskutim sepse Messi është një përparësi në projektin e ri. Unë nuk e bëra atë sepse ai është kapiteni ynë. Jam akuzuar se kam dashur ta largojë, por nuk e kam bërë. Ne nuk kemi ndërmend të përforcojmë askënd me largimin e tij”, tha ai, transmeton lajmi.net. 

Messi donte të largohej nga klubi në bazë të klauzolës që skadoi më 10 qershor, por Barcelona nuk e lejoi atë, e cila u pasua nga një lloj “lufte” nga të dy palët.

“Është e rëndësishme që ne të kuptojmë Messin. Është mirë që ai është i zemëruar sepse nuk pranon humbje, që do të thotë se ai ende ka ambicie dhe dëshirë. Ne të gjithë ishim të zemëruar sepse donim rezultate të ndryshme, por kishte një klauzolë deri më 10 qershor, gjatë së cilës kohë ai duhej të deklaronte në mënyrë të njëanshme dëshironte të largohej nga klubi. Ai nuk e bëri atë dhe kjo është arsyeja pse ai është këtu. Shpresoj që ai të qëndrojë për shumë vite të tjera dhe të përfundojë karrierën e tij në Barcelonë, ky është opsioni më i mirë për të gjithë”, shtoi Bartomeu. /Lajmi.net/