Të Infektuar: 1147

Të Shëruar: 874

Të Vdekur: 30

Apple prodhon 20 milionë maska për mjekët dhe infermierët

16:17 | 6 Prill 2020

Ndërmarrja teknologjike Apple ka filluar të prodhojë më shumë se 20 milionë maska mbrojtëse për të ndihmuar në luftimin e koronavirusit.

Maskat, siç bën të ditur shefi i Apple, Tim Cook, do jenë të destinuara për punonjësit shëndetësor.

Firma gjithashtu ka zbuluar se ata kanë punuar në disa mburoja të fytyrës që mund të përdoren nga mjekët, infermierët dhe punëtorët e tjerë primar shëndetësorë për t’i mbrojtur ata nga virusi.

Lajmi u bë i ditur nga vetë Cook nëpërmjet një cicërime në ‘Twitter’. /Lajmi.net/